– Umowę o połączeniu sieci podpisaliśmy 29 grudnia. Sklepy w tym roku powinny zostać włączone do naszych struktur – mówi „Rz” Wojciech Kruszewski, prezes Lewiatan Holding.
Sieć prowadząca już ok 2,6 tys. sklepów w ubiegłym roku miała ponad 5 mld złotych. przychodów. Z kolei wchodzące do Lewiatana lubelskie Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców Polskich Razem prowadzi 300 sklepów, które generują obroty na poziomie 500 mln zł rocznie.
– Nasze połączenie to jedno z najważniejszych wydarzeń na polskiej scenie handlowej w ostatnich miesiącach – dodaje Wojciech Kruszewski. Rzeczywiście – dawno w branży handlowej, której konsolidację analitycy zapowiadają już od kilku lat, nie zostało ogłoszone tak znaczące połączenie, zwłaszcza polskich sieci handlowych.
– Dzięki transakcji będziemy mogli wspólnie jeszcze dynamiczniej się rozwijać – zapewnia prezes Lewiatana. Przejęcie Razem zapewni jego firmie obecność niemal w całym kraju. Sieć systematycznie rośnie o 100 – 200 sklepów rocznie, mimo że w ostatnim roku Lewiatan zdecydował się jednak wykluczyć z sieci ok. 100 placówek z najsłabszymi wynikami, o czym już pisaliśmy w „Rz”. Jak zapewniają władze firmy, mają one jeszcze szanse wrócić do struktur Lewiatana, jeśli poprawią wyniki do końca trzeciego kwartału.
Mimo odchudzenia Lewiatan i tak pod względem liczby sklepów oraz przychodów jest jedną z największych sieci handlowych w Polsce. Z danych Euromonitor International wynika, że w 2008 roku udział rynkowy firmy wynosił 3,1 proc., co było najlepszym wynikiem wśród polskich sieci handlowych. Lepsze okazały się takie firmy, jak Carrefour, Auchan czy Biedronka.