Aktualizacja: 20.05.2020 11:41 Publikacja: 20.05.2020 11:32
Foto: Adobe Stock
W czasie epidemii ponad połowa firm nie była przygotowana na to, że aktywność konsumentów przeniosła się głównie do sieci. Większość z nich chce to jednak nadrobić. Najszybciej do nowej rzeczywistości przystosowali się mali przedsiębiorcy. W najbliższym czasie aktywniejsze działania online planuje 62,5 proc. - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów.
Spośród ankietowanych tylko 5 proc. może w pełni prowadzić działalność za pośrednictwem internetu, częściowo - już 46 proc. Najlepiej pod tym względem przygotowani są mikroprzedsiębiorcy (ponad 48 proc.). Najwięcej do zrobienia mają z kolei średnie firmy, z których tylko co trzecia może obecnie przynajmniej w pewnym stopniu funkcjonować w internetowej rzeczywistości.
- Jeśli amerykańscy liderzy akademiccy i biznesowi będą milczeć w obliczu autorytaryzmu Trumpa, będą tego żałować – pisze Dani Rodrik, ekonomista z Harvardu. Trump niszczy filary bogactwa USA, a wskaźnik niepewności pobił rekordy z kryzysu finansowego.
Unia Europejska ponownie odrzuca żądania Władimira Putina dotyczące zaprzestania pomocy wojskowej dla Ukrainy. Frankowicze wygrali już ponad 25 miliardów złotych, a Kanada chce bliższej współpracy z UE. Na GPW trwa hossa, a indeksy biją historyczne rekordy.
Budowane z pieniędzy publicznych i prywatnych sieci światłowodowe docierają już do prawie 75 proc. gospodarstw domowych w Europie. Tylko abonentów jest nadal za mało.
Do 29 sierpnia można składać wnioski o dofinansowanie z programu Mój Prąd na instalacje fotowoltaiczne lub magazyny energii. Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ponad 40 proc. przyjętych wniosków wymaga poprawy lub uzupełnienia. Jakie są najczęstsze błędy i jak ich uniknąć?
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Spodziewamy się dużego zainteresowania ubezpieczeniami upraw rolnych, zwłaszcza, że poprzedni rok był „bogaty” w różnego rodzaju zdarzenia katastroficzne takie jak przymrozki, grad czy nawalne deszcze, a do tego powódź. Zachęcamy rolników, żeby się ubezpieczali, bo w ten sposób chronią efekty swojej pracy – mówi Daniel Zahorenko, prezes Agro Ubezpieczeń - Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Polscy producenci żywności radzą sobie dobrze, jednak lista ryzyka jest długa. Wojna handlowa i choroby - ptasia grypa czy pryszczyca, a także najwyższe ceny energii, to stała lista obaw sektora spożywczego.
To pracownicy z sektora handlu najczęściej liczą się teraz z ryzykiem utraty zatrudnienia, które dostrzega prawie co trzeci z pracujących Polaków.
Sieć zapłaciła w ub.r. 883 mln euro podatków polskiemu fiskusowi. Zainwestowała też 440 mln euro, w tym roku także wyda u nas ponad 500 mln euro
UE nie potrzebuje wojny celnej, bo sama pielęgnuje bariery w handlu na unijnym rynku, które odpowiadają 45 a nawet 110-proc. cłom - zauważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, w programie Magazyn o Biznesie.
Statystyki pokazują, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Okazuje się też, że ich mózg starzeje się wolniej, przez co są bardziej odporne na pogorszenie funkcji poznawczych. Według najnowszego badania może za to odpowiadać drugi chromosom X.
Przesunięcie profilaktyki na szczebel podstawowej opieki zdrowotnej może pomóc w rozwiązaniu problemu niskiego udziału Polaków w badaniach profilaktycznych – uważa Paweł Walicki. Prezes zarządu Grupy Centrum Medycznego CMP był gościem „Rzeczpospolitej” podczas X Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Najnowsze badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Kardiologii wykazały istotny związek między małżeństwem a ryzykiem otyłości u mężczyzn.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas