Decyzję wymagającą zatwierdzenia przez parlament osiągnięto na spotkaniu na szczycie kanclerz Angeli Merkel z szefami partii z koalicji rządowej i przywódcami parlamentu. Ustalanie szczegółów przez panią kanclerz z CDU, szefa FDP Guido Westerwelle i Horsta Seehofera z bawarskiej CSU trwało ponad 11 godzin.
Podjęto ją po wielu miesiącach sporów polityków z przedstawicielami przemysłu. Uchylono ustawę zatwierdzoną z inicjatywy poprzedniego gabinetu o odejściu od energetyki jądrowej w ciągu 20 lat.
Rząd koalicyjny postanowił wprowadzić roczny podatek 2,3 mld euro od prętów paliwa jądrowego wykorzystywanych w energetyce, ale ograniczył jego pobieranie do 6 lat, po gwałtownych protestach przedstawicieli branży energetyki. W sierpniu jej szefowie wyrazili w kampanii reklamowej swój gniew z powodu planów nowego podatku.
Producenci elektryczności mają ponadto uczestniczyć finansowo w pracach nad wykorzystaniem odnawianych źródeł energii.
Uzgodnienia z Berlina przewidują, że siedem najstarszych siłowni będzie funkcjonować przez dodatkowe 8 lat, co pozwoli pozostałym dziesięciu produkować elektryczność nawet przez 14 lat. Średnio czas eksplantacji wszystkich zostanie wydłużony o 12 lat.