połowa firm planuje rekrutację specjalistów i menedżerów

W tym roku firmy przygotowały 46,5 tys. ofert pracy dla ekspertów i menedżerów. To niemal o połowę więcej niż rok temu. Co drugi pracodawca planuje dalsze rekrutacje

Publikacja: 04.03.2011 04:25

połowa firm planuje rekrutację specjalistów i menedżerów

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

– Do końca tego roku przewidujemy rekrutację jeszcze 600 osób. Obecnie poszukujemy kandydatów na stanowiska bankiera klienta indywidualnego oraz biznesowego – mówi Zbigniew Płuciennik, dyrektor Departamentu Zarządzania Personelem w Alior Banku.

Usługi bankowo-finansowe to jeden z sektorów, które są teraz najbardziej aktywne w rekrutacji specjalistów i menedżerów, wynika z ankiety firmy doradztwa personalnego Antal International. Kandydatów na te stanowiska szukają nie tylko banki, ale przede wszystkim szybko rozwijające się centra outsourcingu. Wiele z nich specjalizuje się w usługach finansowo-księgowych, a wraz z poszerzaniem oferty o bardziej zaawansowane procesy rekrutują doświadczonych specjalistów.

Na przykład łódzkie centrum Infosys BPO Poland zatrudni w tym roku ok. 500 specjalistów od finansów i księgowości oraz IT. Gdyńskie centrum Geoban planuje z kolei zatrudnić ok. 400 specjalistów ds. operacji bankowych.

– Świadczone przez nas usługi stają się coraz bardziej zaawansowane, co oznacza, że będziemy szukać specjalistów i ekspertów z kilkuletnim doświadczeniem związanym z finansami i księgowością, płynnie władających angielskim – zapowiada Jacek Levernes, szef Globalnego Centrum HP we Wrocławiu i wiceprezes HP Global Business, które w tym roku zwiększy zatrudnienie o ok. 400 osób.

Łącznie ponad połowa uczestniczących w badaniu pracodawców rekrutuje teraz specjalistów menedżerów, a 48 proc. ma takie plany na najbliższy kwartał. To nieco mniej niż jesienią 2010 r., gdy rekrutacje zapowiadało 53 proc. firm (ankieta potwierdza, że realizują teraz tamte deklaracje). Jak zaznacza Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International, w 2010 r. wiele firm wracało do rekrutacji zamrożonych w czasie kryzysu albo odbudowywało zatrudnienie po kryzysowych cięciach.

Tak było na przykład w motoryzacji, która teraz aktywnie rekrutuje specjalistów i menedżerów. Nic dziwnego, skoro praktycznie wszystkie zakłady samochodowe w Polsce zapowiadają wzrost produkcji, a dostawcy komponentów planują nowe inwestycje.

Optymizm sektora, który praktycznie nie ma planów zwolnień, sprawił, że w skali całej gospodarki odsetek pracodawców deklarujących takie plany spadł do 10 proc. – wartości najmniejszej od dwóch lat.

Nieco większych roszad specjalistów i menedżerów można oczekiwać w IT, gdzie jednak dominują chęci do zatrudniania. Kolejnych 400 inżynierów informatyki chce w tym roku zatrudnić Tieto Poland. Comarch zamierza utworzyć 300 miejsc pracy, z czego ok. 10 proc. przypadnie na ekspertów z doświadczeniem.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.blaszczak@rp.pl

1200 ofert dla szefów

Styczeń i luty przyniosły prawie 35-proc. wzrost liczby ofert pracy dla top menedżerów, podaje portal rekrutacyjny Pracuj.pl. Tempo wzrostu jest wprawdzie mniejsze niż w całym 2010 r. (ponad 60 proc.), ale i tak kandydaci na najwyższe stanowiska mieli do wyboru ponad 1200 propozycji. Dużo większy wybór mieli menedżerowie średniego szczebla, ale tu zawsze stanowisk (i konkurentów) jest więcej.

Biznes
Londyn uderza w Moskwę największymi sankcjami w historii
Biznes
Nowy prezes PGZ przyszedł z Grupy Azoty
Biznes
Prezes Grupy Azoty rezygnuje z funkcji
Biznes
Umowa USA-Wielka Brytania gotowa. UE zniecierpliwiona. Nowy papież z Ameryki
Biznes
Cyfrowa rewolucja w samorządach
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem