Nautilus Minerals podpisał z rządem Papui-Nowej Gwinei umowę o wspólnej realizacji projektu Solwara 1. Jak podają Wiedomosti, będzie to pierwsze w świecie wydobycie metali kolorowych z dna morskiego. Złoże rudy i złota leży 30 km od brzegów papuaskiej wyspy Nowa Irlandia na głębokości 1600 m.

Kanadyjska spółka Nautilus Minerals od 2007 r prowadzi tam prace przygotowawcze. Koszt projektu firma ocenia na swojej stronie internetowej na 383 mln dol.

Największym udziałowcem Nautilus Minerals jest Aliszer Usmanow współwłaściciel m.in. rosyjskiego koncernu metalurgicznego Metalloinvest, grupy prasowej Kommersant i klubu Arsenal Londyn. Poprzez swoją firmę Gazmetall Holding ma on 21 proc. udziałów w Nautilus Minerals. Akcje kupił pięć lat temu za 43,5 mln dol. Drugim udziałowcem jest wydobywczy gigant Anglo-American, który posiada 11 proc. akcji.

We wspólnej spółce z rządem Papui, Nautilus będzie miał 70 proc. akcji. Planowane wydobycie surowców z dna morskiego szacowane jest na  1 - 1,3 mln ton rudy miedzi i do 200 tys. uncji złota rocznie. Regularne wydobycie ma ruszyć w 2013 roku.