HP wciąż będzie produkowało pecety i tablety – ogłosiła oficjalnie Meg Whitman, nowa prezes firmy, która nie dalej jak miesiąc temu zastąpiła na tym stanowisku Leo Apothekera. To właśnie on podjął decyzję o zaprzestaniu produkcji pecetów przez HP (produkcja miała być przeniesiona do osobnej firmy, a rynek spekulował, że firma ta zostanie w przyszłości sprzedana), koncern będący największym na świecie producentem komputerów osobistych. Dlaczego? Ponieważ generujący jedną trzecią przychodu firmy pion pecetów był najmniej dochodowy. Od tej pory koncern miał poświęcić się produkcji serwerów i oferowaniu usług informatycznych dla sektora rządowego i korporacyjnego. Skutkiem tej decyzji było silnie krytykowane przejęcie za 10 mld dol. firmy Autonomy, brytyjskiego producenta oprogramowania. Piony HP produkujące komputery, tablety i smartfony miały zostać wystawione na sprzedaż.
Meg Whitman stwierdziła wczoraj, że biorąc pod uwagę bilans kosztów i przychody, pozbycie się produkcji komputerów i urządzeń mobilnych z profilu firmy „nie miało żadnego sensu", a dłuższe trzymanie inwestorów w niepewności generowało wiele niepotrzebnego zamieszania na rynku.
- Chcemy dalej prowadzić dział komputerowych systemów osobistych, bo razem jesteśmy silniejsi - podkreśliła Whitman.
- Tak szybkie podjęcie tej decyzji przez nową prezes oznacza definitywne zerwanie z przeszłością i jest dobrym znakiem dla akcjonariuszy HP – chwali Mark Fabbi, analityk firmy Gartner.
W dniu, w którym Apotheker przekazał swoją kontrowersyjną decyzję do wiadomości publicznej, akcje HP po 20-procentowym spadku osiągnęły kurs najniższy od sześciu lat. Ogłoszona wkrótce potem wyprzedaż TouchPadów, tabletów HP, pokazała, że te dobrze oceniane przez ekspertów urządzenia – przecenione na niecałe 100 dol. - rozchodzą się jak świeże bułeczki, a decyzja zarzucenia ich produkcji była przedwczesna. Pod silną presją inwestorów koncern powoli wycofywał się z zamiaru zaprzestania wytwarzania pecetów. Teraz potwierdził tę decyzję, a ponadto zadeklarował chęć kontynuowania produkcji tabletów, choć już nie pod marką TouchPad, tylko urządzeń wyposażonych w system Windows 8, od dawna oczekiwany na rynku. Platforma WebOS, na której działały TouchPady, ma jednak być wciąż udostępniana licencjobiorcom. Kurs akcji HP zareagował na te wieści tego samego dnia wzrostem o ponad 5 proc.