Wniosek o zgodę na przejęcie trafił już do UOKiK. Gdy prezes urzędu ją wyda Agros-Nova stanie się właścicielem większościowym Fruktusa. Mniejszościowy pakiet pozostanie w rękach dotychczasowych właścicieli: rodziny Kowalczyków. Strony nie ujawniają wartości transakcji.
Fruktus istnieje na rynku od 1988 roku. Jego siedziba i zakład produkcyjny znajdują się w Wąsoszu Dolnym niedaleko Częstochowy. Stałe zatrudnienie Fruktusa wynosi około 240 osób, ale w okresie skupu powiększa się o pracowników sezonowych. Produkty Fruktusa trafiają do klientów detalicznych i gastronomii w kraju, jak też do sklepów za granicą (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Czechy, Słowacja, Węgry, Rosja, Szwecja, USA, Kanada, Portugalia, Irlandia).
Fruktus, podobnie jak Agros-Nova, działa w branży przetwórstwa owocowo-warzywnego. Produkuje sałatki i marynaty, sosy zimne, majonezy i inne dodatki do potraw (chrzany, musztardy), przyprawy mokre, koncentrat pomidorowy i oleje, które sprzedaje zarówno pod marką Fruktus, jak też pod markami własnymi.
- Dołączenie Fruktusa do grupy biznesowej Agros-Nova umacnia pozycję naszej Firmy jako największego przetwórcy owoców i warzyw w Polsce. Zyskujemy infrastrukturę produkcyjną, którą nie dysponują nasze obecne zakłady. Stwarza nam to dodatkowe możliwości wytwarzania sałatek i marynat dla marki Krakus, której asortyment będziemy systematycznie poszerzać – komentuje Marek Sypek, prezes zarządu Agros-Nova. - Otwierają się też przed nami nowe kategorie, w których eksperckim doświadczeniem i technologią dysponuje Fruktus. Dodatkowo poszerzamy nasze portfolio o nową markę: Fruktus, która ma mocną pozycję w wybranych regionach Polski – dodaje.
Obecnie prezesem Fructusa jest jego współwłaściciel Stanisław Kowalczyk. Po zamknięciu transakcji zachowa on swoje stanowisko i mniejszościowe udziały w spółce.