Air Products: za pięć lat wodorowe paliwo popłynie z Arabii

Amerykański potentat gazów technicznych Air Products, innowacyjna saudyjska spółka inwestorska i energetyczna ACWA Power w ciągu pięciu lat wybudują w specjalnej strefie zrównoważonego rozwoju NEOM w północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej wartą 5 mld dolarów największą na świecie fabrykę zielonego wodoru.

Publikacja: 15.07.2020 16:01

Air Products: za pięć lat wodorowe paliwo popłynie z Arabii

Foto: AFP

Umowę w tej sprawie podpisano 14 lipca br. w Rijadzie.

Mega fabryka zasilana słońcem i wiatrem

Mega kombinat będzie spółką joint venture trzech partnerów i w planach inwestorów po uruchomieniu ma stać się kluczowym graczem w dostawach paliwa wodorowego dla branży transportowej na całym świecie.

Gigantyczny zakład o wydajności 650 ton wodoru dziennie będzie zasilany wyłącznie energią ze źródeł odnawialnych. 4 gigawaty energii potrzebnej do uruchomienia i podtrzymywania procesów technologicznych pozyskane zostaną z siłowni wiatrowych i słonecznych. Inwestorzy twierdzą, że przedsięwzięcie pozwoli na magazynowanie nadwyżek energii i redukcję emisji dwutlenku węgla nawet o 3 miliony ton rocznie.

- Dzięki temu będziemy mogli urzeczywistnić nasze marzenia o stworzeniu w pełni zielonej energii – mówił podczas uroczystości zawarcia kontraktu Seifi Ghasemi, prezes i dyrektor generalny firmy Air Products. – Wykorzystując unikalne możliwości pozyskiwania energii ze słońca i wiatru dostępne w strefie NEOM zapewnimy produkcję ekologicznego paliwa wodorowego na masową skalę. Równocześnie będziemy w stanie wyeliminować emisje przyczyniające się do powstawania smogu odpowiadające poziomowi zanieczyszczeń emitowanych przez ponad 700 000 samochodów – stwierdził Seifi Ghasemi.

Nowy gracz na wodorowym rynku

Wodorowy projekt joint venture jest pierwszym partnerskim przedsięwzięciem NEOM z udziałem wiodących lokalnych i światowych przedsiębiorstw, specjalizujących się w wytwarzaniu energii odnawialnej. Ma być jednocześnie kamieniem milowym na drodze do realizacji strategii, której celem jest zapewnienie strefie NEOM istotnej roli na globalnym rynku wodoru.

Projekt zakłada wykorzystanie sprawdzonych - dostarczonych przez ThyssenKrupp Uhde Chlorine Engineers - technologii do wytwarzania wodoru w drodze elektrolizy. Know-how produkcji azotu w procesie separacji powietrza zapewni Air Products. Dodatkowo powstanie też możliwość wytwarzania 1,2 mln ton rocznie zielonego amoniaku (dzięki wykorzystaniu technologii Haldor Topsoe).

Wyłącznym odbiorcą i dystrybutorem "zielonego" amoniaku będzie firma Air Products, która dostarczy go do odbiorców na całym świecie.

Gazowy rozgrywający w Polsce

Air Products globalny potentat gazów technicznych z USA a zarazem jeden z liderów rynku w Polsce działa już od prawie 80 lat jest obecny w 50 krajach świata. Firma pozyskuje i przetwarza gazy atmosferyczne (tlen, dwutlenek węgla, azot) i przemysłowe oraz produkuje urządzenia wykorzystywane przez przemysł rafineryjny, petrochemiczny, metalurgiczny, elektroniczny i spożywczy. Air Products jest także światowym liderem w dziedzinie technologii i urządzeń do skraplania gazu ziemnego. W 2019 roku globalne przychody ze sprzedaży firmy wyniosły 8,9 miliarda dol.

W Polsce Air Products ma już 10 zakładów produkcyjnych, 5 wytworni gazów sprężonych i 5 – gazów ciekłych skoncentrowanych w największych ośrodkach przemysłu chemicznego.

Po przejęciu w 2007 r. firmy BOC Gazy Air Products stał się jednym z głównych dostawców gazów technicznych na krajowy rynek. Zainwestował też w konsolidację istniejących i rozwój nowych zakładów w Polsce ponad 1,7 mld zł. Firma dostarcza tlen na rynek usług medycznych, wodór do celów technologicznych i energetycznych, jest dostawcą technologii konserwowania żywności oraz producentem gazów technicznych dla branży chemicznej, hut, wytwórni półprzewodników i przemysłu szklarskiego. Globalny obecnie Air Products powstał w 1940 roku w Detroit w Stanach Zjednoczonych. Od lat znany jest z innowacji chroniących środowisko wpisujących się w ideę zrównoważonego rozwoju. Główna siedziba firmy mieści się w Allentown w stanie Pensylwania (USA). Centrala europejska to Hersham pod Londynem w Wielkiej Brytanii.

Umowę w tej sprawie podpisano 14 lipca br. w Rijadzie.

Mega fabryka zasilana słońcem i wiatrem

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Biznes
Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2024! Już można zobaczyć ich projekty!
Biznes
Wada respiratorów w USA. Philips zapłaci 1,1 mld dolarów
Biznes
Pierwszy maja to święto konwalii. Przynajmniej we Francji
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił