Umowę w tej sprawie podpisano 14 lipca br. w Rijadzie.

Mega fabryka zasilana słońcem i wiatrem

Mega kombinat będzie spółką joint venture trzech partnerów i w planach inwestorów po uruchomieniu ma stać się kluczowym graczem w dostawach paliwa wodorowego dla branży transportowej na całym świecie.

Gigantyczny zakład o wydajności 650 ton wodoru dziennie będzie zasilany wyłącznie energią ze źródeł odnawialnych. 4 gigawaty energii potrzebnej do uruchomienia i podtrzymywania procesów technologicznych pozyskane zostaną z siłowni wiatrowych i słonecznych. Inwestorzy twierdzą, że przedsięwzięcie pozwoli na magazynowanie nadwyżek energii i redukcję emisji dwutlenku węgla nawet o 3 miliony ton rocznie.

- Dzięki temu będziemy mogli urzeczywistnić nasze marzenia o stworzeniu w pełni zielonej energii – mówił podczas uroczystości zawarcia kontraktu Seifi Ghasemi, prezes i dyrektor generalny firmy Air Products. – Wykorzystując unikalne możliwości pozyskiwania energii ze słońca i wiatru dostępne w strefie NEOM zapewnimy produkcję ekologicznego paliwa wodorowego na masową skalę. Równocześnie będziemy w stanie wyeliminować emisje przyczyniające się do powstawania smogu odpowiadające poziomowi zanieczyszczeń emitowanych przez ponad 700 000 samochodów – stwierdził Seifi Ghasemi.

Nowy gracz na wodorowym rynku

Wodorowy projekt joint venture jest pierwszym partnerskim przedsięwzięciem NEOM z udziałem wiodących lokalnych i światowych przedsiębiorstw, specjalizujących się w wytwarzaniu energii odnawialnej. Ma być jednocześnie kamieniem milowym na drodze do realizacji strategii, której celem jest zapewnienie strefie NEOM istotnej roli na globalnym rynku wodoru.

Projekt zakłada wykorzystanie sprawdzonych - dostarczonych przez ThyssenKrupp Uhde Chlorine Engineers - technologii do wytwarzania wodoru w drodze elektrolizy. Know-how produkcji azotu w procesie separacji powietrza zapewni Air Products. Dodatkowo powstanie też możliwość wytwarzania 1,2 mln ton rocznie zielonego amoniaku (dzięki wykorzystaniu technologii Haldor Topsoe).

Wyłącznym odbiorcą i dystrybutorem "zielonego" amoniaku będzie firma Air Products, która dostarczy go do odbiorców na całym świecie.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Gazowy rozgrywający w Polsce

Air Products globalny potentat gazów technicznych z USA a zarazem jeden z liderów rynku w Polsce działa już od prawie 80 lat jest obecny w 50 krajach świata. Firma pozyskuje i przetwarza gazy atmosferyczne (tlen, dwutlenek węgla, azot) i przemysłowe oraz produkuje urządzenia wykorzystywane przez przemysł rafineryjny, petrochemiczny, metalurgiczny, elektroniczny i spożywczy. Air Products jest także światowym liderem w dziedzinie technologii i urządzeń do skraplania gazu ziemnego. W 2019 roku globalne przychody ze sprzedaży firmy wyniosły 8,9 miliarda dol.

W Polsce Air Products ma już 10 zakładów produkcyjnych, 5 wytworni gazów sprężonych i 5 – gazów ciekłych skoncentrowanych w największych ośrodkach przemysłu chemicznego.

Po przejęciu w 2007 r. firmy BOC Gazy Air Products stał się jednym z głównych dostawców gazów technicznych na krajowy rynek. Zainwestował też w konsolidację istniejących i rozwój nowych zakładów w Polsce ponad 1,7 mld zł. Firma dostarcza tlen na rynek usług medycznych, wodór do celów technologicznych i energetycznych, jest dostawcą technologii konserwowania żywności oraz producentem gazów technicznych dla branży chemicznej, hut, wytwórni półprzewodników i przemysłu szklarskiego. Globalny obecnie Air Products powstał w 1940 roku w Detroit w Stanach Zjednoczonych. Od lat znany jest z innowacji chroniących środowisko wpisujących się w ideę zrównoważonego rozwoju. Główna siedziba firmy mieści się w Allentown w stanie Pensylwania (USA). Centrala europejska to Hersham pod Londynem w Wielkiej Brytanii.