Kiedy w lutym tego roku „Rz" podała informację o tym, że system Windows Phone w ostatnim kwartale 2012 roku był obecny na ponad 16 proc. kupowanych w Polsce smartfonów, wywołało to zaskoczenie w mediach. Powód? Udział tej platformy w rynku smartfonów na świecie sięgał wówczas zaledwie 3 proc. i do dziś się to nie zmieniło. Jednak system operacyjny Microsoftu w Polsce pnie się wciąż do góry.
Terry Myerson, globalny szef działu Windows Phone, stwierdził niedawno, że udział mobilnego systemu Microsoftu w naszym kraju przekroczył właśnie próg 20 proc. Nieco inną liczbę – 17 proc. – podaje Marek Kujda, analityk firmy IDC.
– Tak duża popularność platformy Windows Phone w Polsce wynika przede wszystkim z tradycyjnego przywiązania Polaków do marki telefonów Nokia, dzięki czemu producent ten osiąga bardzo dobrą sprzedaż swoich modeli Lumia, wyposażonych w system Microsoftu – powiedział „Rz" w lutym tego roku Marc Toumelin, szef regionalny działu Windows Phone w Microsofcie. Sprawdziliśmy: wówczas był to najwyższy odsetek na świecie.
- Nokia przez wiele lat była w Polsce synonimem najlepszego telefonu komórkowego, a prowadzone agresywnie kampanie reklamowe modeli Lumia tylko umocniły pozycję tej firmy i tym samym systemu Windows Phone – dodaje Tomasz Witt, prezes Norbsoft, firmy tworzącej aplikacje mobilne. - Ważny jest także fakt, że ten system operacyjny jest rzeczywiście dobrym i stabilnym rozwiązaniem, docenianym przez użytkowników i producentów aplikacji.
Wśród systemów operacyjnych w Polsce platformę Microsoftu wyprzedza tylko Android, który – dzięki dostępności wielu tańszych modeli telefonów - zdobył blisko trzy czwarte rynku. Na trzecim miejscu jest u nas iOS (system Apple), którego udziały wynoszą ok. 5 proc. IDC podaje, że na świecie Android ma podobny jak u nas udział w rynku, ale pozostałe proporcje są odwrócone: Apple ma 17 proc., a Windows Phone – tylko 3,2 proc.