W mijającym okresie (2007-2013) Unia Europejska przeznaczyła niemal 100 mld euro na osiągnięcie celów w zakresie rozwoju obszarów wiejskich. Dodatkowo państwa członkowskie również asygnowały na ten cel środki krajowe w wysokości 58 mld euro w ramach współfinansowania programów rozwoju obszarów wiejskich (PROW). Powyższe pieniądze wydane zostały poprzez programy opracowane przez poszczególne państwa członkowskie po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską. Parząc teraz, z perspektywy czasu, dostrzegamy coraz więcej wad powstałego systemu.
- Państwa członkowskie i Komisja Europejska w zbyt dużym stopniu koncentrowały się na wykorzystaniu budżetu przeznaczonego na rozwój obszarów wiejskich, a w niewystarczający sposób na wydajnym osiąganiu rezultatów – tłumaczy Jan Kinšt, członek Europejskiego Trybunału Konstytucyjnego odpowiedzialny za przygotowanie sprawozdania.
Rada Europejska podkreślała, że każde euro z budżetu Wspólnoty winno być wydane nie tylko w sposób prawidłowy, ale również rozsądny. Przeczy temu opracowanie Trybunału, który wskazuje, że podczas rozdysponowywania pieniędzy państwa członkowskie nie wykazywały większego zainteresowania rezultatami osiągniętymi w ramach ich PROW. Dodatkowo analiza wykazała, że Komisja zatwierdziła programy państw członkowskich, które zawierały ogólne cele i w których nie sprecyzowano, co zamierza się w nich osiągnąć.
Przeprowadzona kontrola wykazała ponadto niedociągnięcia państw w zakresie ogólnego monitorowania i oceny skuteczności poszczególnych działań. To rodzi dodatkowe problemy ponieważ posiadane informacje nie są wystarczające, aby przedstawić osiągnięte rezultaty w odniesieniu do celów. Sprawozdawczość na temat osiągniętych rezultatów była nieodpowiedna. Ponadto Komisja i państwa członkowskie nie wykorzystały w wystarczającym stopniu dostępnych informacji na temat rezultatów w celu zwiększenia skuteczności i wydajności wydatków na rozwój obszarów wiejskich.
Przed nami nowa perspektywa budżetowa na lata 2014-2020 i wraz z nią nowe problemy. Usprawnienia w zakresie monitorowania i oceny mogą i powinny być dokonane podczas pozostałej części obecnego okresu wydatkowania (do końca 2015 r.), aby zagwarantować, że budżet UE jest wydawany rozsądnie. Komisja Europejska wzywa ponadto, by skoncentrować się na skuteczności i wydajności w nowej polityce wydatków, a następnie przy wyborze operacji i projektów do finansowania.