Więcej wirtualnych operatorów

Obniżenie stawek hurtowych za kończenie połączeń w sieciach mobilnych sprawia, że w Polsce przybywa nie mających własnej sieci operatorów, oferujących usługi mobilnej telefonii i mobilnego Internetu.

Publikacja: 03.12.2013 02:10

Więcej wirtualnych operatorów

Foto: Fotorzepa, Miachał Walczak miachał WALCZAK

Mimo że niedawno T-Mobile Polska i nadawca telewizji muzycznej MTV ogłosiły wycofanie marki MTV Mobile, to jednak rośnie łączna liczba takich podmiotów. Według naszych szacunków, z infrastruktury krajowych operatorów infrastrukturalnych (tzw. MNO) korzysta 25 firm (nie uwzględniając umów o roaming krajowy) – o 4 więcej niż w maju. Do końca roku przybędzie przynajmniej jeszcze – Multimedia Polska.

Swoją ofertę przedstawiła właśnie na stronie internetowej firma Lebara (nowy MVNO Polkomtela, operatora sieci Plus). Marka ta jest już w kilku krajach, a do 2020 r. chce docierać do 1 mld użytkowników.

Oferuje usługi w modelu „pay as you go", w którym płaci się za wykorzystane usługi. Koncentruje się – podobnie jak Lycamobile – na połączeniach międzynarodowych. Ceny usług w kraju nie są wygórowane, ale i nie zaskakują atrakcyjnością: 19 gr za minutę połączenia i 9 gr za SMS (poza pakietami). Na forach internetowych pojawiają się głosy, że Lebara nalicza opłaty nie w systemie sekundowym, ale minutowym (np. pół minuty to nadal koszt 19 gr., a nie niecałych 10). Czy tak jest – nie udało nam się wczoraj potwierdzić.

Polkomtel ma już 10 MVNO, a w grudniu do jego grona dołączy 11 operator tego typu. Niedawno sieć Plus informowała, że podpisała w tej sprawie umowę z telewizją kablową Multimedia Polska.

Jutro na rynek wejdzie z ofertą marka Mobile Vikings (działa już w Belgii i Holandii), która promuje się głównie w mediach społecznościowych i prowadzi dialog z zainteresowanymi na Facebooku. Wikingowie korzystają z infrastruktury P4, operatora sieci Play, ale – jak wynika z informacji przekazywanych internautom – tam, gdzie Play masztów nie ma, użytkownicy będą mogli korzystać z masztów Plusa, Orange i T-Mobile. Mobile Vikings chce koncentrować się na mobilnym dostępie do Internetu.

Relatywnie niedawno użytkowanie sieci Playa zaczął Truphone, czyli firma należąca w części do Romana Abramowicza.

Infrastrukturalni operatorzy komórkowi udostępniają zasoby posiadaczom marek, by zwiększyć przychody. Skala zysków z takich umów jest raczej niewielka. Łatwiej jest o nie u telekomów o niższych kosztach.

– Jeśli pojawi się oferta ciekawa pod względem ekonomicznym to na pewno ją rozważymy – mówi Wojciech Strzałkowski z biura prasowego T-Mobile Polska.

Biznes
Będą cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Grupa Azoty częściowo zadowolona
Biznes
Cyfrowy Polsat w I kw. 2025: rachunki rosły wolniej. Telewizja rozkwitła
Biznes
Dług publiczny bije rekordy. Rosja kusi Trumpa surowcami krytycznymi
Biznes
Cyfrowa ochrona dziurawa jak sito. Gdzie jest najgorzej?
Biznes
Zygmunt Solorz przegrywa ze swoimi dziećmi. Chodzi o majątek. Co to oznacza?