– Jeśli chodzi o kolejne miesiące, to szacujemy, że sprzedaż będzie się utrzymywała na podobnych poziomach co w I kw. Natomiast jeśli chodzi o cenę, to podtrzymujemy nasze prognozy, że notowania mogą jeszcze spadać. Jednak kolejny rok powinien przynieść znacznie wyższe poziomy cenowe – mówi prezes Knichnicki.
W 2013 r. Mennica Skarbowa, Mennica Wrocławska i IAP sprzedały w sumie 2,61 t złota, czyli o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Liczą na kontynuację dobrej passy w tym roku. Wskazują, że nasz rynek, szacowany na zaledwie kilka ton, jest bardzo słabo nasycony, jeśli porównać go z poziomem Niemiec – czyli 110 t. Podkreślają, że inwestycja w złoto nie powinna być postrzegana jako krótkoterminowa.
Zdaniem analityków ostatnie zwyżki cen złota będą trudne do utrzymania. – Popyt na fizyczne złoto w Azji wciąż jest niewielki. Odpływ kapitału w ubiegłym tygodniu zanotował także najpopularniejszy i największy fundusz ETF oparty na złocie – SPDR Gold Trust. Obecnie najbliższym technicznym oporem na wykresie złota jest rejon 1321–1325 dol. za uncję – ocenia Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora a.roguski@rp.pl
Kupno sztabki korzystniejsze niż nabycie akcji dystrybutora
Inwestorzy, którzy w I kwartale postawili ?na złoto fizyczne, mogli osiągnąć 7,9-proc. zwrot (nie uwzględniając prowizji i podatku PCC). To zdecydowanie lepszy wynik, niż gdyby zainwestować w akcje dystrybutorów.
Z czterech głównych graczy na rynku złota na giełdzie notowanych jest trzech. Dla Mennicy Polskiej handel złotem inwestycyjnym to jeden?z wielu segmentów działalności. W I kw. kurs jej akcji spadł o 5,2 proc. Z kolei na NewConnect można handlować akcjami Mennicy Skarbowej ?i Inwestycji Alternatywnych Profit. W I kw. zakup papierów tej pierwszej przyniósł 5-proc. zwrot, ?w przypadku tej drugiej kurs się nie zmienił – w dodatku płynność jest śladowa: w całym kwartale było zaledwie pięć sesji, na których zawarto transakcje. Obie firmy z małej giełdy podkreślają, że fakt bycia podmiotem publicznym uwiarygodnia w oczach klientów. Mennica Wrocławska nie wyklucza debiutu na GPW w przyszłości. Giełda nie jest jej całkowicie obca. Głównym akcjonariuszem jest obecna na parkiecie Grupa Trinity.