Wzrosła sprzedaż złota

Dystrybutorzy sztabek i monet deklarują, że w pierwszym kwartale sprzedali inwestorom łącznie o jedną trzecią więcej kruszcu niż przed rokiem.

Publikacja: 14.04.2014 08:36

Wzrosła sprzedaż złota

Foto: Bloomberg

W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku notowane na NewConnect Inwestycje Alternatywne Profit (IAP) i Mennica Skarbowa (d. Grupa Mennice Krajowe) oraz niepubliczna Mennica Wrocławska znalazły nabywców na łącznie 525 kg złota inwestycyjnego.

Danych o sprzedaży nie udostępniła uchodząca za zdecydowanego lidera rynku giełdowa Mennica Polska, kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa.

Bezpieczne złoto

Dynamika wzrostu sprzedaży w przypadku poszczególnych dystrybutorów różniła się znacznie. Największą zwyżkę – sięgającą 150 proc., do ponad 100 kg – zanotowała Mennica Skarbowa.

Sprzedaż IAP wzrosła o 51 proc., do 105 kg.

W przypadku Mennicy Wrocławskiej wzrost sięgnął 6,7 proc., do 320 kg.

Od stycznia do połowy marca złoto na giełdzie w Londynie zdrożało prawie o 15 proc., do 1,39 tys. dol. za uncję trojańską. Jednak licząc w naszej walucie, zwyżka jest skromniejsza – sięga 7,9 proc.

Do początku kwietnia kurs spadł do 1,28 tys. dol., po czym odbił – do piątku do 1,37 tys. dol.

– Kryzys na Ukrainie i wydarzenia na Krymie były impulsem dla wielu osób do podjęcia decyzji o nabyciu złota lub po prostu do przyspieszenia od dawna rozważanego zakupu. Kruszec nie od dziś jest kojarzony z bezpieczeństwem i stabilnością – mówi Wojciech Kaźmierczak, prezes Mennicy Wrocławskiej. – W przypadku dalszego zaognienia konfliktu na Ukrainie może dojść do kolejnych zwyżek sprzedaży – dodaje.

– W całym marcu, kiedy dobiegały nas niepokojące wieści zza wschodniej granicy, mogliśmy zauważyć około 50-proc. wzrost zamówień w stosunku do poprzednich miesięcy – mówi prezes Mennicy Skarbowej Bartłomiej Knichnicki.

Wskazuje też na inne czynniki. W pierwszym kwartale tego roku średnia cena szlachetnego metalu wyrażona w złotych była o ponad 20 proc. niższa niż w takim samym okresie roku ubiegłego. Większy popyt na sztabki to również efekt spadku oprocentowania depozytów czy zawirowań w systemie emerytalnym.

Cały rynek ?to kilka ton

– W najbliższym czasie oczekujemy raczej stabilizacji notowań niż gwałtownych wahań – ocenia Filip Fertner z zarządu IAP. – W związku z deklarowanym przez Fed zakończeniem programu QE3 spodziewamy się, że kluczowymi dla notowań czynnikami będą dane ekonomiczne z Chin, sytuacja polityczna w Europie i poziom sprzedaży na rynkach azjatyckich. Na ceny kruszcu mogą wpłynąć również dalsze zakupy złota przez banki centralne – dodaje.

– Jeśli chodzi o kolejne miesiące, to szacujemy, że sprzedaż będzie się utrzymywała na podobnych poziomach co w I kw. Natomiast jeśli chodzi o cenę, to podtrzymujemy nasze prognozy, że notowania mogą jeszcze spadać. Jednak kolejny rok powinien przynieść znacznie wyższe poziomy cenowe – mówi prezes Knichnicki.

W 2013 r. Mennica Skarbowa, Mennica Wrocławska i IAP sprzedały w sumie 2,61 t złota, czyli o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Liczą na kontynuację dobrej passy w tym roku. Wskazują, że nasz rynek, szacowany na zaledwie kilka ton, jest bardzo słabo nasycony, jeśli porównać go z poziomem Niemiec – czyli 110 t. Podkreślają, że inwestycja w złoto nie powinna być postrzegana jako krótkoterminowa.

Zdaniem analityków ostatnie zwyżki cen złota będą trudne do utrzymania. – Popyt na fizyczne złoto w Azji wciąż jest niewielki. Odpływ kapitału w ubiegłym tygodniu zanotował także najpopularniejszy i największy fundusz ETF oparty na złocie – SPDR Gold Trust. Obecnie najbliższym technicznym oporem na wykresie złota jest rejon 1321–1325 dol. za uncję – ocenia Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora a.roguski@rp.pl

Kupno sztabki korzystniejsze niż nabycie akcji dystrybutora

Inwestorzy, którzy w I kwartale postawili ?na złoto fizyczne, mogli osiągnąć 7,9-proc. zwrot (nie uwzględniając prowizji i podatku PCC). To zdecydowanie lepszy wynik, niż gdyby zainwestować w akcje dystrybutorów.

Z czterech głównych graczy na rynku złota na giełdzie notowanych jest trzech. Dla Mennicy Polskiej handel złotem inwestycyjnym to jeden?z wielu segmentów działalności. W I kw. kurs jej akcji spadł o 5,2 proc. Z kolei na NewConnect można handlować akcjami Mennicy Skarbowej ?i Inwestycji Alternatywnych Profit. W I kw. zakup papierów tej pierwszej przyniósł 5-proc. zwrot, ?w przypadku tej drugiej kurs się nie zmienił – w dodatku płynność jest śladowa: w całym kwartale było zaledwie pięć sesji, na których zawarto transakcje. Obie firmy z małej giełdy podkreślają, że fakt bycia podmiotem publicznym uwiarygodnia w oczach klientów. Mennica Wrocławska nie wyklucza debiutu na GPW w przyszłości. Giełda nie jest jej całkowicie obca. Głównym akcjonariuszem jest obecna na parkiecie Grupa Trinity.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku notowane na NewConnect Inwestycje Alternatywne Profit (IAP) i Mennica Skarbowa (d. Grupa Mennice Krajowe) oraz niepubliczna Mennica Wrocławska znalazły nabywców na łącznie 525 kg złota inwestycyjnego.

Danych o sprzedaży nie udostępniła uchodząca za zdecydowanego lidera rynku giełdowa Mennica Polska, kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne