Badania sugerują, że większość zapasów złota oraz innych metali szlachetnych znajduje się w metalicznym jądrze Ziemi, pod 3 tys. km litej skały, daleko poza naszym zasięgiem. Wynika to z tego, że podczas formowania się naszej planety około 4,5 mld lat temu cięższe pierwiastki opadły i zostały uwięzione w tym miejscu. Niedawno naukowcy z Georg-August-Universität w Getyndze znaleźli ślady cennego metalu rutenu (Ru) w skałach wulkanicznych na Hawajach. Według ich analiz pochodzi on z jądra Ziemi. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature”.
Skąd pochodzi cenny metal?
Ruten to metal szlachetny zaliczany do grupy platynowców. Jest to jeden z najrzadziej występujących pierwiastków. Dzięki wykorzystaniu nowych technik zespół naukowców wykrył ruten w skałach wulkanicznych w stężeniach, które sugerują, że pochodzi on z miejsca znajdującego się na granicy jądra i płaszcza ziemskiego. To odkrycie kwestionuje utrwalony obraz struktury Ziemi, który zakłada, że wszystko to, co dzieje się w jądrze planety, tam też pozostaje. Analiza skał z wysp wulkanicznych Hawajów jest bardzo silnym dowodem na to, że materiał faktycznie „wycieka” z ziemskiego jądra i został wypchnięty na powierzchnię przez gorącą magmę.
Czytaj więcej
Aktywność tektoniczna Wenus może być większa, niż nam się do tej pory wydawało. Okazało się to dz...
Poprzednie badania dotyczące zawartości niektórych izotopów (wersji tego samego pierwiastka o różnych masach atomowych) również wskazywały na to, że niektóre skały wulkaniczne mogą zawierać materiał pochodzący z jądra Ziemi. Te odkrycia były jednak niejednoznaczne, przez co naukowcy postanowili poszukać bardziej przekonujących dowodów i skupili się na rutenie, o którym wiadomo, że koncentruje się w ziemskim jądrze. W związku z tym zmierzyli względne ilości atomów tego pierwiastka w próbkach skał pochodzących z Hawajów. Te wyspy są jednym z najlepszych miejsc do poszukiwania materiału, który mógłby pochodzić ze środka Ziemi, ponieważ powstały z magmy, która wypłynęła z wnętrza planety.
Odkrycie rutenu sugeruje, że z wnętrza Ziemi „wycieka” również złoto
Metaliczne jądro Ziemi zawiera nieco więcej izotopu rutenu określanego jako 100Ru niż skalisty płaszcz ziemski. Wynika to z tego, że część rutenu, która została zamknięta w jądrze razem ze złotem i innymi metalami szlachetnymi w okresie formowania się naszej planety, pochodziła z innego źródła niż ruten, którego niewielkie ilości znajdują się obecnie w płaszczu. Różnice między tymi izotopami są tak niewielkie, że nie udało się ich wykryć w przeszłości. Dopiero dzięki nowym procedurom opracowanym przez naukowców, możliwe stało się ich rozróżnienie. Po przeanalizowaniu skał znalezionych na Hawajach badacze doszli do wniosku, że muszą one pochodzić z granicy jądra i płaszcza, ponieważ zawartość rutenu jest dość duża. To odkrycie sugeruje, że razem z rutenem na powierzchnię wyciekają również inne metale szlachetne, w tym pallad, rod, platyna i złoto.