Za 28 tys. zł pożyczki absolwentka stomatologii otworzy gabinet dentystyczny. – Dzięki temu zrezygnowała z planowanego wyjazdu do pracy w Anglii – podkreśla z satysfakcją Marek Szczepański, dyrektor zarządzający pionu funduszy europejskich Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Młoda dentystka jest jedną z prawie 100 osób, które skorzystały z pilotażu programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie", prowadzonego od końca ub.r. w trzech województwach: mazowieckim, małopolskim i świętokrzyskim.
Na przełomie października i listopada startuje drugi etap programu, który ma wspierać przedsiębiorczość oraz tworzenie nowych miejsc pracy dla młodych Polaków. Specjalne pożyczki na rozpoczęcie działalności będą dostępne już w całym kraju; oprocentowanie wyniesie 0,69 proc. w skali roku. Czas spłaty to siedem lat, z możliwością rocznej karencji w spłacie kapitału. Pierwsza, podstawowa pożyczka przeznaczona jest na start biznesu. Kolejną (20 tys. zł) można dostać na zatrudnienie pracownika. BGK, który zarządza programem na zlecenie ministra pracy, kończy teraz wybór pośredników finansowych do realizacji programu w województwach. W ?II etapie programu z preferencyjnego finansowania będą mogli skorzystać już nie tylko niepracujący absolwenci uczelni i studenci ostatnich lat, ale także bezrobotni absolwenci szkół średnich do czterech lat od ukończenia szkoły.
Wzrośnie maksymalna wartość kredytów – z 60 do 74 tys. zł. Dodatkiem do podstawowej pożyczki będą bezpłatne usługi doradztwa i szkolenia.