3 mld zł – takie dofinansowanie ma trafić do przedsiębiorstw zgodnie z przyjętą pod koniec 2024 r. ustawą o finansowaniu działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. Te pieniądze zostaną przekazane poprzez Fundusz Inwestycji Kapitałowych, którego dysponentem jest minister aktywów państwowych.
Jak już informowaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej”, pod koniec marca wniosek do FIK złożyły spółki z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Opiewa on na ok. 2,5 mld zł. Wcześniej dokumenty do FIK przesłała również Grupa Niewiadów, która zapowiada uruchomienie linii do elaboracji (przygotowania do użycia – red.) pocisków 155 mm.
Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, trzecim podmiotem, który zwrócił się o dofinansowanie związane ze zwiększaniem zdolności do produkcji amunicji, jest Grupa Azoty. Chodzi o kilkaset milionów złotych.
Grupa Azoty będzie produkować nitrocelulozę? Studium wykonalności już jest
O sprawę spytaliśmy w Grupie Azoty. – Finalizujemy prace nad nową strategią biznesową na najbliższe lata. Równocześnie prowadzimy rozmowy i działania dotyczące zastosowania wszystkich możliwych instrumentów kapitałowych, które istotnie mogą poprawić standing Grupy i umożliwić jej dalszy rozwój. O efektach tych działań będziemy informować w bieżącym trybie komunikacji z rynkiem kapitałowym – odpowiada Monika Darnobyt, rzeczniczka prasowa i kierownik biura komunikacji korporacyjnej Grupy Azoty. – Warto jednocześnie zaznaczyć, że niezależnie od realizowanych działań naprawczych szukamy projektów, które pozwolą nam wykorzystać potencjał Grupy i otworzyć się na nowe możliwości biznesowe. Takim projektem jest dla Grupy Azoty nitroceluloza. Zakończyliśmy prace nad studium wykonalności projektu. Rozpoczęliśmy również prace nad dokumentacją środowiskową – dodaje.
Czytaj więcej
Dziś podpisano list intencyjny o współpracy gigantów. Ale historia tego typu listów w polskiej zb...