Ważna zmiana dla klientów Orange. W 2025 roku obejmie te obszary Polski

Trwa proces zamiany technologii 3G na 4G LTE w Orange. Pierwsze zmiany wdrożono pod koniec 2023 roku. Proces obejmie teren całej Polski do końca 2025 roku. Jak należy przygotować się do zmiany?

Publikacja: 03.01.2025 11:54

Orange planuje wygaszenie sieci 3G do końca 2025 roku

Orange planuje wygaszenie sieci 3G do końca 2025 roku

Foto: AdobeStock

Biuro prasowe Orange informowało o planach stopniowego wyłączania sieci 3G już w marcu 2023 roku. Pierwsze zmiany w związku z wygaszaniem sieci zapowiadano wówczas m.in. dla mieszkańców okolic Piły i Sieradza. Aktualnie trwa proces dalszych zmian, które mają się zakończyć do końca 2025 roku. W miejsce technologii 3G pojawi się sieć 4G LTE. Celem zmiany jest m.in. poprawa jakości usług, w tym zwiększenie prędkości przesyłania danych.

Orange przypomina o kolejnych etapach wyłączania sieci 3G

W ostatnim komunikacie biuro prasowe Orange przypomniało o stopniowo wdrażanych zmianach. Na stronie internetowej marki dostępna jest mapa ukazująca planowaną kolejność wygaszania sieci 3G w kolejnych województwach i powiatach. Od 2023 roku do chwili obecnej Orange zrealizował zapowiadane zmiany m.in. na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i na większości obszaru województwa zachodniopomorskiego. Sieć 3G wygaszono już także na przeważającym obszarze województwa mazowieckiego (poza Warszawą i podwarszawskimi powiatami). Wiadomo również, w których województwach (powiatach) będą przeprowadzane dalsze zmiany w I połowie 2025 roku.

Wygaszanie sieci 3G w Orange. Harmonogram

W pierwszej połowie 2025 roku Orange planuje wyłączenie sieci 3G według następującej kolejności:

  • marzec 2025 - większość obszaru województwa lubelskiego (w tym miasto Lublin), wschodnia część województwa podlaskiego (w tym Białystok); wybrane powiaty województwa mazowieckiego, łódzkiego i podkarpackiego (miasto Przemyśl i okolice),
  • kwiecień 2025 – południowo-wschodnia i centralna część województwa łódzkiego (w tym Łódź i Piotrków Trybunalski), wybrane powiaty w zachodniej i centralnej części województwa lubelskiego,
  • maj 2025 - większość obszaru województwa świętokrzyskiego (w tym Kielce), centralne powiaty województwa wielkopolskiego (z wykluczeniem miasta Poznań); wybrane powiaty w województwie dolnośląskim (tu m.in. miasto Legnica), śląskim i małopolskim,
  • czerwiec 2025 - województwo opolskie, większość powiatów województwa warmińsko-mazurskiego (w tym m.in. Olsztyn i Elbląg), południowa część województwa lubuskiego (z wyłączeniem obszaru Zielonej Góry); wybrane powiaty województwa pomorskiego, podkarpackiego (tu m.in. Tarnobrzeg), świętokrzyskiego, śląskiego (tu m.in. Częstochowa) i wielkopolskiego.

Na drugą połowę 2025 roku zaplanowano wyłączenie sieci 3G (Orange):

  • na przeważającym obszarze województwa małopolskiego (w tym miasto Kraków),
  • na większości obszaru województwa podkarpackiego (w tym m.in. Rzeszów i Krosno),
  • w centralnej części województwa mazowieckiego (Warszawa i najbliższe okolice),
  • w centralnej i południowej części województwa śląskiego (tu m.in. Katowice, Gliwice, Bielsko-Biała),
  • w południowej i zachodniej części województwa dolnośląskiego (w tym Jelenia Góra, Wałbrzych),
  • w centralnej części województwa pomorskiego (w tym teren Trójmiasta).
  • w wybranych powiatach województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego (tu m.in. Gorzów Wielkopolski) i wielkopolskiego (tu m.in. miasto Poznań i Kalisz).

Czytaj więcej

Niedziele handlowe w 2025 roku. Kiedy wypadają? Pierwsza już w styczniu. Oto pełna lista

Jak należy przygotować się do zmian?

Jak wyjaśnia biuro prasowe Orange, żadnych zmian nie muszą dokonywać klienci sieci korzystający z telefonu i karty SIM, które współpracują z LTE i obsługują VoLTE. Klientów, którzy korzystają ze sprzętu o innych standardach, może czekać wymiana karty i telefonu na nowsze modele. W razie niedokonania zmiany, po wygaszeniu sieci 3G ta grupa klientów będzie realizować rozmowy w sieci 2G (czyli o słabszej jakości/prędkości).

Zgodnie z informacjami Orange, klienci sieci (Orange oraz nju mobile) mogą już teraz sprawdzić, czy posiadany sprzęt jest kompatybilny z najnowszymi technologiami (i czy wymaga ewentualnej wymiany w związku z wygaszaniem sieci 3G). Informację można uzyskać wysyłając bezpłatny SMS o treści KARTA na numer 80233. Klienci Orange Flex uzyskają podobną informację za pośrednictwem czatu dostępnego w aplikacji.

Jak informuje Orange, po wyłączeniu 3G wciąż będzie dostępny zasięg 2G (obejmujący ponad 99 proc. kraju), który umożliwi zarówno prowadzenie rozmów, jak i wysyłanie wiadomości tekstowych. Po wdrożeniu zapowiadanych zmian na terenach objętych do tej pory zasięgiem sieci 3G Orange pojawi się zasięg 4G w paśmie 900 MHz.

Biuro prasowe Orange informowało o planach stopniowego wyłączania sieci 3G już w marcu 2023 roku. Pierwsze zmiany w związku z wygaszaniem sieci zapowiadano wówczas m.in. dla mieszkańców okolic Piły i Sieradza. Aktualnie trwa proces dalszych zmian, które mają się zakończyć do końca 2025 roku. W miejsce technologii 3G pojawi się sieć 4G LTE. Celem zmiany jest m.in. poprawa jakości usług, w tym zwiększenie prędkości przesyłania danych.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Biznes
500 miliardów dolarów na sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Biznes
Awantura w Radzie Dialogu Społecznego. Rząd zrobi krok w tył?
Biznes
Dojrzały jak pracownik państwowej zbrojeniówki
Biznes
6. edycja EEC Trends już w lutym w Warszawie
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Biznes
Francja nadal popularna wśród cudzoziemców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego