Aktualizacja: 04.04.2025 04:28 Publikacja: 13.11.2024 04:40
Amunicja 155 mm
Foto: Adobe Stock
Na początku miesiąca Ministerstwo Aktywów Państwowych ogłosiło, że opracowywany jest „projekt ustawy umożliwiający stworzenie mechanizmu sfinansowania polskiego przemysłu zbrojeniowego w celu utworzenia odpowiedniego potencjału produkcyjnego w strategicznym obszarze amunicyjnym”. Chodzi o ok. 3 mld zł, które trafią do Funduszu Inwestycji Kapitałowych. 2 mld zł mają pochodzić z resortu obrony, a kolejny miliard – od Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Jak można usłyszeć w MAP, te środki najpewniej trafią do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Obecnie ma ona największy potencjał w tym obszarze, choć jeszcze niedawno pozwalał na produkcję… zaledwie kilku tysięcy sztuk amunicji rocznie. I na dodatek opierał się w dużej mierze na komponentach zagranicznych. To wkrótce ma się zmienić i docelowo samodzielna produkcja pocisków artyleryjskich ma być możliwa w Polsce. Nie ma jednak wyraźnie zarysowanego horyzontu czasowego osiągnięcia tych zdolności. Za to według deklaracji MAP ustawa powinna zostać przyjęta do końca grudnia, tak by jeszcze w tym roku budżetowym przekazać te środki do FIK. Czasu zostało niewiele, a na razie projekt nawet nie trafił do Sejmu.
Państwowa zbrojeniówka potrzebuje znacznie więcej zmian niż tylko tej na stanowisku prezesa. Jedenasty prezes w...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Do efektywnego wdrożenia dyrektywy Women on Boards konieczne są zmiany wewnątrz firm umożliwiające kobietom dals...
Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował do wszystkich firm w Unii Europejskiej, by wstrzymały inwestycje w...
Operatorzy telefonii mobilnej znowu walczą o użytkowników smartfonów. W pierwszym kwartale 2025 r. skoczyła licz...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Odbierając myśliwce F-35 numer 51 i 52 Norwegowie zakończyli planowane zakupy. Mimo wrogiej Europie retoryki Don...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas