Fundacja rodzinna funkcjonuje już od roku

Fundacja rodzinna właśnie obchodzi swoje pierwsze urodziny. O dużym zainteresowaniu tą instytucją świadczą: wydanie ponad 50 dotyczących jej interpretacji, jednej opinii zabezpieczającej i kilku wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych.

Publikacja: 21.05.2024 04:30

Fundacja rodzinna funkcjonuje już od roku

Foto: Adobe Stock

Fundacja rodzinna w Polsce obchodzi w maju swoje pierwsze urodziny – ustawa o fundacji rodzinnej obowiązuje od 22 maja 2023 r. Celem przypomnienia: prace legislacyjne nad tą instytucją trwały przez ponad pięć lat, a oczekiwanie na jej powołanie przez przedsiębiorstwa rodzinne – dekady. Rozwiązanie, które zgodnie z praktyką międzynarodową ma być remedium na wyzwania związane z sukcesją w polskich firmach rodzinnych, spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, wręcz przerastającym możliwości organizacyjne organów państwowych (w szczególności Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, który prowadzi rejestr fundacji rodzinnych). W 2023 r. zarejestrowano ponad 800 fundacji rodzinnych, a w bieżącym roku fundacji rodzinnych oraz wniosków o ich rejestrację lawinowo przybywa.

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Gdzie uczą najlepszych prawników w Polsce? Ranking wydziałów prawa 2024
Podatki
Fiskus nie przejął się wyrokiem NSA. Sam przelew nie wystarczy
Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Sądy i trybunały
Sąd Najwyższy: wybór „spośród sędziów" nie oznacza wyboru „przez sędziów"
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży