Wraca wyższy VAT na żywność. Taniej u kosmetyczki

Z końcem marca wygasło rozporządzenie, na mocy którego produkty żywnościowe zostały objęte obniżoną, zerową stawką VAT. Tym samym od poniedziałku stawka VAT na żywność wynosi znowu 5 proc. Usługi branży beauty opodatkowane są natomiast niższą, 8 proc. stawką VAT.

Publikacja: 01.04.2024 10:26

Wraca wyższy VAT na żywność. Taniej u kosmetyczki

Foto: Adobe stock

Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązywała od 1 lutego 2022 roku z powodu wysokiej inflacji. Wcześniej te produkty były opodatkowane 5-procentową stawką. Zerowy VAT dotyczył podstawowych artykułów żywnościowych, takich jak owoce, warzywa, mięso, produkty mleczne oraz produkty zbożowe. Trzy tygodnie temu ministerstwo finansów zdecydowało o przywróceniu 5-procentowego VAT-u. Resort wyjaśnił, że decyzję podjęto "w związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych".

Czytaj więcej

Krzysztof Adam Kowalczyk: To wojna cenowa pomogła zdusić inflację. Tylko jak długo ona potrwa?

Zmiana stawek VAT na żywność nie oznacza automatycznie wzrostu cen w sklepach. Na kilka dni przed powrotem 5-proc. stawki VAT na większość produktów spożywczych sieci handlowe ogłosiły, że biorą go na siebie i konsumenci nie odczują podwyżek cen. Kaufland zapowiedział, że zamraża VAT na żywność, a akcja dotyczy ponad 10 tys. produktów, czyli najwięcej spośród ogłoszonych. Lidl również zapowiedział, że jego klienci ponad 1,6 tys. produktów spożywczych nadal będą mogli kupić w cenie na poziomie sprzed podwyżki VAT. O podobnej decyzji informowała też sieć handlowa Aldi. Biedronka nie zmieni w kwietniu cen regularnych ponad 4000 produktów. Przedstawiciele branży handlowej studzą nastroje twierdząc, że tego typu akcje to po prostu czysty marketing. Wcześniej czy później zapłacą za nie klienci lub dostawcy.

Czytaj więcej

Biedronka atakuje Lidla w walce o VAT. Kto zamrozi więcej cen?

Od 1 kwietnia obowiązują VAT w sektorze beauty spadnie z 23 do 8 proc. To realizacja obietnicy złożonej w kampanii wyborczej. Niższa stawka VAT będzie na określone zabiegi kosmetyczne, np. pielęgnacyjne oraz upiększające, które dotyczą urody i twarzy. Preferencją nie zostaną objęte zabiegi inwazyjne.

Czytaj więcej

Wraca VAT na żywność. Co to oznacza dla portfeli polskich klientów?
Biznes
Anna Pruska, prezeska Comarchu: Ekspansja zagraniczna jest dla nas w tym roku kluczowa
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Niemcy: Europa jest otwarta na chińskie samochody, ale nie za wszelką cenę
Biznes
Firmy coraz więcej pieniędzy wydają na krajowy sport. Będzie rekord?
Biznes
Poczta Polska dostanie wielki przelew z budżetu państwa
Biznes
Igor Klaja, prezes 4F: Budujemy polskiego Adidasa