Start Sojuza zatrzymany w ostatnich sekundach. Pierwsza taka sytuacja w Rosji

Start Sojuza z trzyosobową międzynarodową załogą (Amerykanka, Białorusinka i Rosjan), który miał lecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dziś po południu, został odwołany w ostatniej chwili: system automatyki zadziałał podczas końcowego odliczania.

Publikacja: 21.03.2024 20:27

Start Sojuza zatrzymany w ostatnich sekundach. Pierwsza taka sytuacja w Rosji

Foto: Adobe Stock

Wystrzelenie rakiety nośnej ze statkiem kosmicznym Sojuz MS-25 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zostało odwołane ze względu na spadek napięcia chemicznego źródła energii, powiedział reporterom szef Roskosmosu Jurij Borisow, informuje agencja RIA Nowosti.

Przerwany start Sojuza - sytuacja awaryjna

„W końcowej fazie przygotowań przed startem nastąpiła sytuacja awaryjna i cała procedura startowa została przerwana. Przyczyną był spadek napięcia w chemicznym źródle prądu ” – powiedział Borysow.

Wystrzelenie Sojuza na ISS było transmitowane w rosyjskich mediach. W trakcie transmisji ogłoszono, że start został automatycznie przerwany. Na pokładzie statku byli Rosjanin Oleg Nowicki, Białorusinka Marina Wasilewska i Amerykanka Tracy Dyson. Start przełożono na ranek 23 marca.

Taka sytuacja kiedy w ostatniej minucie odliczania, start rakiety zostaje przerwany, zdarzyła się w Rosji po raz pierwszy, przyznał w rozmowie z gazetą RBK dziennikarz naukowy Michaił Kotow.

„Jeśli weźmiemy pod uwagę odwołania lotów w USA, to ostatnie, jakie pamiętam z załogowym statkiem, miało miejsce 27 lutego 2023 r. To był Crew Dragon 6, misja Crew 6 (...). Anulowanie nastąpiło na dwie minuty przed startem. Również, jak podała NASA, nastąpiło to z powodu problemów z systemami naziemnymi. Tam ma to miejsce dość regularnie. Pamiętam sześć, jeśli nie siedem razy w ciągu ostatnich dziesięciu lat. U nas jest to dość rzadkie” – zauważył Kotow.

Załoga Sojuza: weteran kosmosu, stewardesa i chemiczka

Dla astronauty Nowickiego lot miał być czwartym. W sumie spędził on na orbicie 531 dni, sześć godzin i 58 minut. Astronauta trzykrotnie wyruszał w przestrzeń kosmiczną i przebywał tam przez 22 i pół godziny.

Białorusinka Wasilewska jest stewardesą i instruktorem w białoruskich liniach lotniczych Belavia Airlines. Latała w składach załóg samolotów Boeing i Embraer. W ramach selekcji na lot w kosmos pokonała 3 tysiące innych kandydatów. Miała zostać pierwszą obywatelką Białorusi, która poleci w kosmos, a także pierwszym astronautką we współczesnej historii swojego kraju.

Amerykanka Dyson jest doktorem chemii i była zaangażowana w prace naukowe w dziedzinie chemii atmosfery. W 1998 roku została kandydatką na astronautkę NASA. W 2007 roku odbyła swój pierwszy lot.

Nowicki i Wasilewska mieli spędzić na orbicie 12 dni, a następnie wrócić na Ziemię statkiem kosmicznym Sojuz MS-24 wraz z amerykańskim astronautą Loralem O'Hara. Tracy Dyson miała wrócić później – z rosyjskimi astronautami Olegiem Kononenką i Nikołajem Czubem na statku kosmicznym Sojuz MS-25.

Biznes
Ofensywa marketingowa Nike przed olimpiadą
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Potężne uderzenie w rosyjskie metale. Zabroniony import i handel na giełdach
Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody