Bez zgody małżonka przedsiębiorca nie przekształci się w spółkę kapitałową

Jeśli pomiędzy małżonkami obowiązuje wspólność ustawowa, firma prowadzona przez jednego z nich jest wspólna. Zgoda drugiego małżonka na jej przekształcenie w spółkę kapitałową musi być wyrażona w odpowiedniej formie.

Publikacja: 01.03.2024 02:00

Bez zgody małżonka przedsiębiorca nie przekształci się w spółkę kapitałową

Foto: Adobe Stock

Przepisy kodeksu spółek handlowych (art. 5841 i następne) przewidują możliwość przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę kapitałową. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tego rozwiązania m.in. dlatego, iż spółka powstała w wyniku przekształcenia z mocy prawa wstępuje w prawa i obowiązki przedsiębiorcy. Kodeks spółek handlowych (ksh) nie reguluje jednak procedury przekształcenia w sposób kompleksowy. Zastosowanie mają w tym przypadku również przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przewidują one wymóg uzyskania zgody małżonka na określone czynności dokonywane przez drugiego z nich w sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami obowiązuje wspólność ustawowa, czyli tzw. małżeńska wspólność majątkowa.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara