NIS 2 – nasz cyfrowy kompas

Nowa dyrektywa NIS 2 rozszerza zakres sektorów kluczowych i sektorów ważnych objętych jej regulacjami, w tym na usługi cyfrowe, które stały się nieodłącznym elementem naszego życia.

Publikacja: 27.02.2024 02:00

NIS 2 – nasz cyfrowy kompas

Foto: Adobe Stock

W świecie, w którym technologie rozwijają się szybciej niż biegnący sprinter, a cyberzagrożenia ewoluują zwinniej niż najnowsze wersje oprogramowania, dyrektywa w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa w UE (dyrektywa NIS 2), która weszła w życie na początku 2023 r., staje się naszym cyfrowym kompasem. To ona wytycza nowe szlaki w nieprzebytej dżungli cyberbezpieczeństwa, rzucając wyzwanie firmom i instytucjom do bycia nie tylko uczestnikami, ale strażnikami naszej cyfrowej rzeczywistości. To nie tylko nowelizacja poprzedniej dyrektywy, to prawdziwa rewolucja w świecie cyberbezpieczeństwa. Proszę sobie wyobrazić, że nasz cyfrowy dom – internet, w którym spędzamy coraz więcej czasu – właśnie dostał nowe, wzmocnione fundamenty. Warto się wobec tego zastanowić, czy nasza organizacja jest gotowa na to, by stać się cyfrową twierdzą. NIS 2 mówi jasno: bycie proaktywnym to już nie wybór, to wymóg. Adaptacja do szybko zmieniających się warunków i wyprzedzanie potencjalnych zagrożeń stają się podstawą bezpiecznego modelu biznesu.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?