NIS 2 – nasz cyfrowy kompas

Nowa dyrektywa NIS 2 rozszerza zakres sektorów kluczowych i sektorów ważnych objętych jej regulacjami, w tym na usługi cyfrowe, które stały się nieodłącznym elementem naszego życia.

Publikacja: 27.02.2024 02:00

NIS 2 – nasz cyfrowy kompas

Foto: Adobe Stock

W świecie, w którym technologie rozwijają się szybciej niż biegnący sprinter, a cyberzagrożenia ewoluują zwinniej niż najnowsze wersje oprogramowania, dyrektywa w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa w UE (dyrektywa NIS 2), która weszła w życie na początku 2023 r., staje się naszym cyfrowym kompasem. To ona wytycza nowe szlaki w nieprzebytej dżungli cyberbezpieczeństwa, rzucając wyzwanie firmom i instytucjom do bycia nie tylko uczestnikami, ale strażnikami naszej cyfrowej rzeczywistości. To nie tylko nowelizacja poprzedniej dyrektywy, to prawdziwa rewolucja w świecie cyberbezpieczeństwa. Proszę sobie wyobrazić, że nasz cyfrowy dom – internet, w którym spędzamy coraz więcej czasu – właśnie dostał nowe, wzmocnione fundamenty. Warto się wobec tego zastanowić, czy nasza organizacja jest gotowa na to, by stać się cyfrową twierdzą. NIS 2 mówi jasno: bycie proaktywnym to już nie wybór, to wymóg. Adaptacja do szybko zmieniających się warunków i wyprzedzanie potencjalnych zagrożeń stają się podstawą bezpiecznego modelu biznesu.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?