Trzeba się przygotować na nowy wymiar cyberzagrożeń

Cyberprzestępczość przybiera na sile, rozprzestrzenia się w zaskakującym tempie oraz skali i nic nie wskazuje, że się zatrzyma.

Publikacja: 13.02.2024 02:00

Trzeba się przygotować na nowy wymiar cyberzagrożeń

Foto: Adobe Stock

W dzisiejszych czasach cyberzagrożenia to prawdziwa plaga. Statystyki amerykańskiego National Institute of Standards and Technology (NIST) sugerują, że cyberprzestępczość kosztuje Stany Zjednoczone setki miliardów dolarów, przy czym potencjalnie straty finansowe mogą osiągać nawet 1–4 proc. ich rocznego PKB. Tylko w 2021 roku FBI otrzymało wiarygodne informacje o 847 376 przypadkach cyberprzestępczości, które przyniosły amerykańskim przedsiębiorstwom straty rzędu 7 miliardów dolarów (https://www.ic3.gov/Media/PDF/AnnualReport/2021_IC3Report.pdf). Jeśli spojrzymy na problem cyberprzestępczości z globalnego punktu widzenia, to dane są podobnie zatrważające. Według najnowszych szacunków (dane z evolvesecurity.com) globalny koszt cyberprzestępczości przekroczy 11 bilionów dolarów w 2023 roku. Dla porównania, szkody za 2021 rok wyliczono na 6 bilionów dolarów. Mało tego, zjawisko cyberprzestępczości nie odpuszcza i do 2026 roku światowa gospodarka ma ucierpieć z powodu cyberataków na sumę 20 bilionów dolarów.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego