Pielucha z sensorami badającymi wilgotność, czyli akt w sprawie danych coraz bliżej

Nowe prawo obejmie kwestie przenoszenia i udostępniania danych z inteligentnych domów i aut na powiązane z nimi usługi. To będzie rewolucja.

Publikacja: 19.12.2023 02:00

Pielucha z sensorami badającymi wilgotność, czyli akt w sprawie danych coraz bliżej

Foto: Adobe Stock

Żyjemy w epoce danych, których wartość staje się niekiedy ważniejsza niż człowieku, którego te dane dotyczące. Są one lepszej lub gorszej jakości, bardziej lub mniej dostępne, lepiej lub gorzej wykorzystane, ale jedno jest pewne – towarzyszą nam każdego dnia. Coraz więcej urządzeń, które są obok nas lub wręcz z nami, pobiera ze świata zewnętrznego za pomocą specjalnych sensorów dane, które pozwalają sztucznej inteligencji na swoiste modelowanie rzeczywistości. Przykład pieluchy z sensorami badającymi wiele czynników wcale nie jest science fiction, a to tylko jeden z przykładów. Sensory mogą zbierać informacje na temat naszego stanu zdrowia, zachowań czy nawet stanu emocjonalnego, a następnie przekazywać je do zaawansowanych algorytmów, które „podejmują” decyzje co do dalszych działań. Zostawiając na boku, przynajmniej na chwilę, kwestie dotyczące prywatności, etyki i ochrony danych osobowych, warto uświadomić sobie, że takie dane pochodzące z szeroko rozumianego internetu rzeczy (IoT) mogą mieć realną wartość zarówno dla ich posiadacza, jak i użytkownika danego produktu.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara