Podział przez wyodrębnienie alternatywą dla zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Kolejna próba ujednolicenia przepisów dotyczących funkcjonowania spółek kapitałowych na obszarze europejskim powinna przyczynić się do zwiększenia pewności obrotu i dalszej harmonizacji unijnego rynku.

Publikacja: 29.08.2023 10:46

Podział przez wyodrębnienie alternatywą dla zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Foto: Adobe Stock

Choć prezentowany termin może ulec zmianie, to 15 września 2023 r. w życie ma wejść nowelizacji kodeksu spółek handlowych mająca na celu implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2121 z 27 listopada 2019 r. zmieniającą dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek (dalej „dyrektywa 2019/2121”).

Nowelizacja wprowadzi nowe dla prawa krajowego rozwiązania w obszarze reorganizacji krajowych i transgranicznych, w tym zupełnie nowy typ podziału przez wyodrębnienie. To swego rodzaju odmiana dotąd istniejącego podziału przez wydzielenie. Z tą jednak zasadniczą różnicą, iż podział przez wyodrębnienie przewiduje przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę lub spółki w zamian za przydzielenie udziałów (akcji) spółek przejmujących lub nowo zawiązanych spółce dzielonej, w przeciwieństwie do podziału przez wydzielenie, który zakłada objęcie udziałów (akcji) przez dotychczasowych wspólników spółki dzielonej. Podział przez wyodrębnienie, podobnie jak inne typy podziałów, może mieć zarówno charakter krajowy, jak i zagraniczny.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
Aktorka Magdalena C. usłyszała zarzut za reklamę wódki w sieci
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo dla Ciebie
Polacy studiują medycynę online w Ukrainie
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo w Firmie
Afera wizowa w MSZ uderzy rynek pracy
Opinie Prawne
Wojciech Tumidalski: Zatrzymanie posłanki PO Kingi Gajewskiej: Czy policja zna przepisy?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej