Podział przez wyodrębnienie alternatywą dla zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Kolejna próba ujednolicenia przepisów dotyczących funkcjonowania spółek kapitałowych na obszarze europejskim powinna przyczynić się do zwiększenia pewności obrotu i dalszej harmonizacji unijnego rynku.

Publikacja: 29.08.2023 10:46

Podział przez wyodrębnienie alternatywą dla zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Foto: Adobe Stock

Choć prezentowany termin może ulec zmianie, to 15 września 2023 r. w życie ma wejść nowelizacji kodeksu spółek handlowych mająca na celu implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2121 z 27 listopada 2019 r. zmieniającą dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek (dalej „dyrektywa 2019/2121”).

Nowelizacja wprowadzi nowe dla prawa krajowego rozwiązania w obszarze reorganizacji krajowych i transgranicznych, w tym zupełnie nowy typ podziału przez wyodrębnienie. To swego rodzaju odmiana dotąd istniejącego podziału przez wydzielenie. Z tą jednak zasadniczą różnicą, iż podział przez wyodrębnienie przewiduje przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę lub spółki w zamian za przydzielenie udziałów (akcji) spółek przejmujących lub nowo zawiązanych spółce dzielonej, w przeciwieństwie do podziału przez wydzielenie, który zakłada objęcie udziałów (akcji) przez dotychczasowych wspólników spółki dzielonej. Podział przez wyodrębnienie, podobnie jak inne typy podziałów, może mieć zarówno charakter krajowy, jak i zagraniczny.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Sprzedali odziedziczone mieszkanie. Zapędy fiskusa musiał zastopować sąd
Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
Sądy i trybunały
Pracownicy sądów i prokuratur przedstawili swoje żądania Bodnarowi
Zadania
Zielona rewolucja w polskich miastach. Muszą stworzyć plany klimatyczne
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Prawo karne
Polak skazany na dożywocie w Kongu jest już na wolności