Korzystaj z pomocy biznesowej oceny sytuacji

Na znaczeniu powinno zyskać dokumentowanie procedury dochodzenia do danej decyzji biznesowej i zasięganie opinii wewnętrznych oraz zewnętrznych specjalistów.

Publikacja: 20.06.2023 08:50

Korzystaj z pomocy biznesowej oceny sytuacji

Foto: Adobe Stock

W następstwie nowelizacji, która weszła w życie 13 października 2022 r., istotnej zmianie uległy zasady odpowiedzialności członków organów spółek kapitałowych wobec spółki. Kodeks spółek handlowych przewiduje odtąd, że członkowie organów spółek kapitałowych powinni przy wykonywaniu swoich obowiązków dokładać staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności oraz dochować lojalności wobec spółki. Uregulowano ponadto dodatkowy standard oceny dochowania obowiązku należytej staranności w postaci tzw. zasady biznesowej oceny sytuacji. Jest to rewolucyjna zmiana, ponieważ obecnie członek organu ponosi odpowiedzialność nie tylko w przypadku działania niezgodnego z konkretnym przepisem prawa albo postanowieniem umowy spółki (statutu), ale także za szkodę będącą wynikiem samego tylko niestarannego działania, np. za podjęcie decyzji biznesowej bez odpowiedniego przeanalizowania związanego z nią ryzyka. Członek organu może jednak zabezpieczyć się przed taką odpowiedzialnością, jeśli jego działanie będzie zgodne z zasadą biznesowej oceny sytuacji – i da się to wykazać.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona