Aktualizacja: 19.01.2025 00:30 Publikacja: 31.05.2023 14:22
Beata Stelmach
Foto: materiały prasowe
Zrezygnowała pani z zasiadania w Radzie do spraw przedsiębiorczości przy prezydencie. Dlaczego?
Rada do spraw przedsiębiorczości funkcjonuje od kilku lat. Nasze dyskusje i prace zawsze były bardzo merytoryczne. To wyjątkowo zróżnicowany skład członków, pochodzących zarówno z biznesu, jak i ze środowiska akademickiego. Przyświecało nam od samego początku założenie, że jest to praca absolutnie apolityczna, że działamy na rzecz poprawy środowiska gospodarczego, poprawy warunków funkcjonowania prywatnego biznesu w Polsce, ale też szukamy pomysłów na to, jak wspierać polskie firmy i zwiększać ich konkurencyjność za granicą. Nasze rekomendacje skutkowały podjęciem wielu inicjatyw promujących przedsiębiorczość i gospodarczą ekspansję. Nasze merytoryczne dyskusje opierały się o kompetencje i doświadczenia wszystkich członkiń i członków Rady. Wątek polityczny, na szczęście, nigdy nie zaburzył naszych obrad. Jednak w bieżącej sytuacji, gdy na dobre rozpędza się kampania wyborcza, przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta ustawa w sprawie badania wpływów rosyjskich w Polsce, narusza w mojej ocenie demokratyczne ramy funkcjonowania państwa i wpisuje się wprost w batalię polityczną. Ta ustawa burzy podstawy demokratycznego państwa. Nie godzę się na to, by zaufanie do polskiego rynku, ten sukces gospodarczy, za który świat nas podziwia, okupiony od początku transformacji ogromnym wysiłkiem i masą wyrzeczeń polskich przedsiębiorców i obywateli na rzecz budowy wolnego rynku i demokracji były wystawione na szwank w ramach politycznych rozgrywek. Dlatego podjęłam decyzję o rezygnacji z zasiadania w Radzie, która jest organem doradczym prezydenta. Ta decyzja nie ma związku z moimi poglądami politycznymi, one się nie zmieniły, w pracy kieruję się przede wszystkim profesjonalizmem.
W fabryce kabli Plati w Kwidzynie rozpoczęły się grupowe zwolnienia spowodowane przeniesieniem działalności firmy za granicę. Bez pracy zostały już 124 osoby, a niebawem dołączyć ma do nich kolejne 60 pracowników. Firma nie wypłaciła im odpraw za skrócony okres wypowiedzenia.
Trwająca prawie 9 lat restrukturyzacja światłowodowej firmy należącej dekadę temu do grupy biznesmena skazanego w aferze podsłuchowej idzie ku końcowi. ARP chce przejąć Hawe Telekom za długi. Nowe propozycje dla pozostałych wierzycieli poparł zarządca.
Rada Nadzorcza Totalizatora Sportowego powołała w piątek Beatę Stelmach na nową prezeskę spółki. Poprzedni prezes stracił stanowisko w październiku zeszłego roku.
Trzeci w Europie producent mebli biurowych, wywodzący się z Krosna Nowy Styl, szuka potencjalnych celów do przejęcia. Po Niemczech, Francji i Szwajcarii, teraz może przyjść czas na Skandynawię.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Jest piątek, 16 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o bezprecedensowym wzroście wydatków na zbrojenia w Europie, dynamicznym rozwoju rynku gastronomicznego, rekordowych wynagrodzeniach zarządów spółek giełdowych oraz pogłębiających się problemach demograficznych w Japonii.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
- Mamy do czynienia z katastrofą - przekonywał na spotkaniu z wyborcami kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski sugerując, że ostatnie pożary w Kalifornii to skutek zmian klimatycznych.
Decyzja Grzegorza Brauna o starcie w wyborach prezydenckich uderza przede wszystkim w Sławomira Mentzena – stwierdził prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki obiecał, że jeśli zostanie wybrany, zapewni przeprowadzenie referendum w sprawie Zielonego Ładu. - Transformacja klimatyczna jest zagrożeniem dla przyszłości państwa polskiego - mówił dodając, że Chiny zużywają dużo węgla, a Europa kupuje od nich samochody elektryczne, żeby „ratować klimat”.
W ciągu ostatniego miesiąca poparcie dla Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości nie zmieniło się – wynika z najnowszego sondażu partyjnego, przeprowadzonego przez Ipsos.
- Porozumienie Ukrainy z Wielką Brytanią nie ma dla nas większego znaczenia - oświadczyła rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa, komentując podpisanie przez Londyn i Kijów umowy o stuletnim partnerstwie.
Krzysztof Stanowski robi sobie z nas jaja. Ale gdzie się kończy ten happening? Czy dociągnie go do samych wyborów prezydenckich i naprawdę wystartuje? Za to żadnych jaj nie robi sobie Grzegorz Braun, on politykę traktuje śmiertelnie poważnie.
Rosyjskie służby zaczęły szukać Polaków, by destabilizowali sytuację w kraju. Chcę wszystkich przestrzec, by nie działać przeciwko własnemu państwu - mówił w RMF FM wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Przedsiębiorcom bardzo nie podoba się projekt zmian w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Uważają, że ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk próbuje samowolnie zmienić reguły funkcjonowania RDS tak, by ograniczyć reprezentację organizacji pracodawców, a ministrowi rodziny przyznać nadzwyczajne kompetencje. Jest już apel Rzecznika MŚP do premiera Donalda Tuska o zablokowanie tych zmian.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas