Kara także za luki w informacji o warunkach zatrudnienia

Wykroczeniem jest nie tylko niepoinformowanie pracownika o warunkach, na jakich został zatrudniony, w terminie, ale też dopuszczenie się w niej braków, które rażąco naruszą ten obowiązek.

Publikacja: 23.05.2023 13:12

Kara także za luki w informacji o warunkach zatrudnienia

Foto: Adobe Stock

Obowiązujący od 26 kwietnia 2023 r. art. 29 § 3 pkt 1 kodeksu pracy (DzU poz. 641) zobowiązuje pracodawcę do tego, aby bardziej szczegółowo informował pracownika o warunkach jego zatrudnienia. Zakres tych informacji wzrósł z 5 do aż 13 grup.

Niestety, przepisy nie odnoszą się do tego, jak bardzo szczegółowo trzeba je rozpisać. Pewne jest tylko to, że informacja musi trafić do rąk pracownika – w formie papierowej lub elektronicznej – w ciągu siedmiu dni od dopuszczenia go do pracy, a w razie zmian – trzeba ją zaktualizować i doręczyć pracownikowi najpóźniej w dniu, w którym zmiana ma do niego zastosowanie. Nie trzeba jej aktualizować tylko wtedy, gdy modyfikacja warunku zatrudnienia wynika ze zmiany przepisów prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych, które już wcześniej zostały podane w informacji o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 33 k.p.).

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"