Kara także za luki w informacji o warunkach zatrudnienia

Wykroczeniem jest nie tylko niepoinformowanie pracownika o warunkach, na jakich został zatrudniony, w terminie, ale też dopuszczenie się w niej braków, które rażąco naruszą ten obowiązek.

Publikacja: 23.05.2023 13:12

Kara także za luki w informacji o warunkach zatrudnienia

Foto: Adobe Stock

Obowiązujący od 26 kwietnia 2023 r. art. 29 § 3 pkt 1 kodeksu pracy (DzU poz. 641) zobowiązuje pracodawcę do tego, aby bardziej szczegółowo informował pracownika o warunkach jego zatrudnienia. Zakres tych informacji wzrósł z 5 do aż 13 grup.

Niestety, przepisy nie odnoszą się do tego, jak bardzo szczegółowo trzeba je rozpisać. Pewne jest tylko to, że informacja musi trafić do rąk pracownika – w formie papierowej lub elektronicznej – w ciągu siedmiu dni od dopuszczenia go do pracy, a w razie zmian – trzeba ją zaktualizować i doręczyć pracownikowi najpóźniej w dniu, w którym zmiana ma do niego zastosowanie. Nie trzeba jej aktualizować tylko wtedy, gdy modyfikacja warunku zatrudnienia wynika ze zmiany przepisów prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych, które już wcześniej zostały podane w informacji o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 33 k.p.).

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy