Małżonek prowadzi biznes? Sprawdź, jak zabezpieczyć majątek

Po rozwodzie małżonkowie mogą podzielić majątek dowolnie. Nie ma jednak w polskim prawie procedury podziału długu – mówi dr Bartosz Sierakowski radca prawny, doradca restrukturyzacyjny.

Publikacja: 25.04.2023 11:34

Małżonek prowadzi biznes? Sprawdź, jak zabezpieczyć majątek

Foto: Adobe Stockma

Która forma działalności gospodarczej, z punktu widzenia odpowiedzialności za zobowiązania firmy, jest najkorzystniejsza dla biznesmena, a która najmniej korzystna?

Bartosz Sierakowski: Najmniej korzystna z zakresu odpowiedzialności przedsiębiorcy jest jednoosobowa działalność gospodarcza osoby fizycznej, a także spółki cywilne oraz spółki osobowe. Przy tych formach działalności niemal w każdym wypadku ponosi się odpowiedzialność całym swoim majątkiem. Jedynie w przypadku spółki osobowej – komandytowej, komandytariusz jest chroniony do poziomu wpłaconej sumy komandytowej. Jeśli dla przykładu suma ta wynosi 50 tys., to komandytariusz do tej kwoty odpowiada. Ta forma działalności stała się jednak w Polsce niepopularna, ponieważ zmieniono przepisy podatkowe, które w spółkach komandytowych powodują opodatkowanie na dwóch poziomach: zarówno spółki, jak i wspólnika. Najbardziej preferencyjną z punktu widzenia odpowiedzialności za zobowiązania jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a przy większych projektach spółka akcyjna lub prosta spółka akcyjna. Ta ostatnia zwłaszcza przy tzw. start-upach.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy