– W ostatnich latach podniosła się rozpoznawalność i zaufanie do organizacji pozarządowych (NGO). Szczególnie ważne są ich działania dla Ukrainy i w czasie pandemii. Ludzie zauważyli, że są odważne przez to jak działają na granicy, jak dbają o demokrację i patrzą władzy na ręce – uważa Jakub Wygnański, prezes Fundacji Stocznia, od kilkudziesięciu lat zaangażowany w działania pozarządowego sektora.
Jego zdaniem teraz jest właśnie czas, by zastanawiając się nad kondycją trzeciego sektora, porozmawiać na temat nowego wsparcia organizacji pozarządowych. Wygnański jest zwolennikiem wprowadzenia możliwości odliczenia 1 proc. podatku CIT dla organizacji pozarządowych. Chciałby, by te pieniądze pozostawały w przedsiębiorstwach i w ten sposób włączyły się w działania na rzecz lokalnych społeczności.
Portret NGO
Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) jest dobrym momentem, by przyjrzeć się kondycji NGO. – Sektor powoli, systematycznie się rozwija i profesjonalizuje. Przejawia się to choćby tym, że coraz więcej organizacji działa kilkanaście lat – uważa Marta Gumkowska, współautorka raportu „Kondycja organizacji pozarządowych 2021”. Przyznaje, że tak jak w przypadku nowych, małych firm najtrudniejszy jest pierwszy rok, tak części organizacji nie udaje się przetrwać kilku lat. Zapewne dlatego dużo więcej jest zarejestrowanych niż działa.
Czytaj więcej
Wolontariusze z samorządu kwestują na ulicach i wystawiają przedmioty na aukcje WOŚP.