W piątek 6 stycznia ministrowie energii Kazachstanu, Kirgistanu i Uzbekistanu porozumieli się w sprawie wspólnej realizacji projektu budowy Elektrowni Wodnej Kambarata-1 w Kirgistanie. Ministrowie uzgodnili harmonogram realizacji projektu. Zawiera on główne warunki realizacji inwestycji oraz wykaz niezbędnych działań, potrzebnych do terminowego uruchomienia elektrowni.

„Kambarata HPP-1 powinna stać się największą elektrownią w Kirgistanie. Będzie dostarczać energię elektryczną do krajów Azji Środkowej i stabilizować zaopatrzenie regionu w wodę” – czytamy w komunikacie prasowym, cytowanym przez agencję RIA Nowosti.

Jedenaście lat temu podobna elektrownia miała powstać z udziałem Rosji. W 2012 roku Rosja i Kirgistan podpisały porozumienie o budowie w Kirgistanie na rzece Naryn kaskady HPP Górny Naryn, składającej się z czterech stacji i elektrowni Kambarata HPP-1.

Całkowita planowana moc kaskady miała wynieść 237,7 MW. Do budowy kaskady utworzono spółkę, w której połowa udziałów należała do rosyjskiego operatora elektrowni wodnych RusHydro, a druga połowa - do operatora kirgiskiego.

Jednak w 2016 roku parlament Kirgistanu wypowiedział Rosji umowę o budowie siłowni. Do tego czasu RusHydro miał, według strony rosyjskiej, zainwestować w projekt 37 milionów dolarów z własnych środków. Rosjanie zażądali od Kirgizów zwrotu poniesionych kosztów. W lutym 2022 roku władze Kirgistanu poinformowały o rozstrzygnięciu sporu między rosyjską spółką a rządem republiki.

W maju prezydent Kirgistanu Sadyr Zaparow zapowiedział, że republika jest w stanie samodzielnie budować elektrownie wodne, ale nie odmówi pomocy ze strony krajów sąsiednich.

Koszt budowy elektrowni nie został upubliczniony.