Minister zdrowia: antybiotyków i leków przeciwzapalnych nie zabraknie

– Dostęp do leków jest zapewniony, ale z hurtowni szybko ich ubywa. Dlatego monitorujemy ich ilość, także w aptekach. Dzięki TZF Polfa mamy pewność, że antybiotyków i leków przeciwzapalnych nie zabraknie. Rozmawiamy też z innymi producentami w sprawie leków przeciwwirusowych – poinformował podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Publikacja: 05.01.2023 14:43

Minister zdrowia: antybiotyków i leków przeciwzapalnych nie zabraknie

Foto: PAP/Andrzej Lange

Konferencja odbyła się w Warszawie, na terenie Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa (Polfa Tarchomin). To spółka należąca w niemal 100 proc. do Skarbu Państwa. Specjalizuje się w produkcji leków na receptę, w tym antybiotyków i leków przeciwgruźliczych. Podczas konferencji na terenie zakładu minister zdrowia odniósł się do sytuacji związanej z notowaną obecnie dużą liczbą pacjentów z infekcjami wirusowymi i powikłaniami po tych infekcjach.

– Obecnie obserwujemy, że liczba zachorowań na górne drogi oddechowe wyhamowuje. Jednak Covid 19 nauczył nas, że trzeba przygotować się na każdy, nawet najgorszy scenariusz. Dlatego mamy już opracowany plan działania na ewentualne apogeum zachorowań – poinformował Niedzielski.

Czytaj więcej

Ministerstwo pracuje nad reformą szpitali

Tłumaczył, że MZ obserwuje zwiększone zapotrzebowanie na leki, ale według informacji posiadanych przez resort, ich dostępność na terenie kraju jest obecnie zapewniona. Niemniej resort postanowił dodatkowo przyjrzeć się bardziej szczegółowo sytuacji z trzema grupami farmaceutyków: antybiotyków, niektórych leków zapalnych oraz leków przeciwwirusowych. Jak poinformował, w przypadku dwóch pierwszych grup Polfa Tarchomin jest w stanie zaspokoić popyt. Co do leków przeciwwirusowych – sytuacja jest trudniejsza, resort prowadzi rozmowy z innymi producentami.

Braki leków – 216 produktów na najnowszej liście antywywozowej

Problemy z dostępnością części leków w aptekach trwają od wielu miesięcy. W różnych okresach dotyczyły różnych preparatów. Np. jesienią dużo mówiło się o braku leków przeciwbólowych (w tym morfiny). Przed świętami Bożego Narodzenia sporo sygnałów dotyczyło problemów z dostęnością jednego z antybiotyków – amoksycyliny i amoksycyliny z kwasem klawulanowym. Na początku stycznia komercyjna przeglądarka i portal gdziepolek.pl (czyli miejsce, w którym pacjent może sobie sprawdzić, jak wygląda sytuacja z dostępnością jego leku i w której aptece może go kupić) poinformował, że poprawy dostępności jednego z tych preparatów można spodziewać się po koniec tego miesiąca.

Dziś z kolei (5 stycznia br.) wchodzi w życie najnowsza lista antywywozowana przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia. Znajduję się na niej 216 preparatów. To tylko o jeden preparat mniej niż na poprzedniej liście, ogłoszonej w listopadzie.

Lekarze rodzinni będą robić testy combo

Podczas konferencji szef resortu zdrowia poinformował również, że podpisane zostało rozporządzenie, dzięki któremu w przychodniach POZ możliwe będzie wykonywanie testów sprawdzających, jaki dokładnie wirus zaatakował chorego. Pojedynczy test combo służyć ma sprawdzeniu, czy jest to grypa, RSV czy Covid 19. Ma to zapobiegać m.in. niepotrzebnemu przepisywaniu antybiotyków przez lekarzy. 

Rynek pracy
Koniec gorączki informatycznej. Firmy już nie biją się o programistów
Biznes
Dyplomatyczne wypowiedzenie wojny: niemieccy urzędnicy opuszczają Rosję
Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Biznes
Długi czerwcowy weekend: wyjeżdżamy, ale na krócej i bliżej domu
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Biznes
Borussia straciła mistrzostwo. Oraz 1/3 wyceny giełdowej
Biznes
Inflacja i słaba koniunktura biją w Amicę. Najgorzej jest w Polsce