Podcinanie eksportowej meblarskiej gałęzi

Spektakularna zapaść grozi polskim producentom płyt meblowych. Ceny drewna poszybowały, ciosem dla branży będą też zabójcze koszty energii.

Publikacja: 30.11.2022 21:00

Produkcja płyt meblowych przegrywa dziś rywalizację o drewno z energetyką, która dzięki dotacjom pła

Produkcja płyt meblowych przegrywa dziś rywalizację o drewno z energetyką, która dzięki dotacjom płaci za surowiec wyższe ceny

Foto: shutterstock

Szykuje się meblowa katastrofa. Ceny drewna z Lasów Państwowych biją rekordy, a przemysł tartaczny – ważny poddostawca polskich meblarzy – skarży się, że leśnicy nie wywiązują się z obietnic gwarantowanych dostaw liściastego surowca do przerobu, na który czekają fabryki mebli.

Buczyna czy dębina okazały się nieosiągalne w ofercie na 2023 r., nawet dla stałych odbiorców, takich jak m.in. giełdowe Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego. Marek Szumowicz-Włodarczyk, prezes KPPD – który w normalnym sezonie przecierał ok. 0,5 mln m sześć. tarcicy – głowi się, jak wybrnąć z sytuacji, bo na razie nie zdecydował się na zakup surowca po cenach tak wysokich, że nie gwarantują opłacalnego biznesu. – Na rynku mamy spadek popytu na gotowe wyroby, tarcica tanieje, a ceny drewna z Lasów Państwowych na przyszły rok poszybowały niebotycznie, poza granice rozsądku – tłumaczy.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Biznes
PGZ otwiera biuro w Brukseli i chce więcej eksportować
Biznes
Czy zachodni biznes wróci do Rosji? Wyniki badania są jednoznaczne
Biznes
Czy Europa wyśle wojsko na Ukrainę?
Biznes
Polskie małe i średnie firmy liczą na wsparcie banków
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Branża chemiczna w trudnej sytuacji
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń