55 proc. Polaków martwi się, że ich urządzenia mogą stać się celem cyberataku, ale niemal tyle samo często wykorzystuje prywatne urządzenia do wysyłania służbowych e-maili, co trzeci łączy się z publicznymi sieciami wi-fi w celu wykonywania zadań w pracy, a 44 proc. pracuje na służbowych dokumentach, używając prywatnych urządzeń – wynika z najnowszego badania Cisco.
Na co uważać
Praca w modelu hybrydowym to przyszłość. Solidna strategia i inwestycje związane z urządzeniami i zabezpieczeniami są niezbędne. – Firmy powinny bezpiecznie przechowywać dane w chmurze i umożliwiać dostęp w oparciu o zasady zerowego zaufania – podkreśla Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce.
Krokiem do zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa w warunkach domowych jest m.in. regularna zmiana haseł do sieci. Prawie połowa Polaków twierdzi, że aktualizowała swoje hasło do wi-fi w ciągu ostatniego półrocza. Co piąty Polak zrobił to ponad rok temu, a 15 proc. nigdy nie podjęło takiej próby. Niższa świadomość panuje, jeśli chodzi o uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA). – Przepisy dążą do tego, aby wykorzystywanie MFA było obligatoryjne w przypadku niektórych usług. Już teraz na mocy prawa unijnego jest to obowiązkowe przy logowaniu do usług płatniczych – przypomina Kania.
Czytaj więcej
Cybernetyczne ataki urastają dziś do miana jednego z największych zagrożeń dla przedsiębiorstw. W 2021 r. w naszym kraju doświadczyło ich już 69 proc. firm.