Używane Abramsy wzmocnią polską pancerną pięść na wschodzie

Polska armia kupi w USA 116 używanych czołgów Abrams. Mają być dostarczone błyskawicznie, tak by uzupełnić sprzętową lukę w jednostkach pancernych na wschodzie kraju. To rodzaj rekompensaty za ok. 240 czołgów „Twardy” z rodziny T-72, wcześniej przekazanych przez Polskę obrońcom Ukrainy.

Publikacja: 15.07.2022 12:58

Używane Abramsy wzmocnią polską pancerną pięść na wschodzie

Foto: Fotorzepa/ Roman Bosiacki

Szef MON Mariusz Błaszczak potwierdził w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że umowa w sprawie pozyskania czołgów została już uzgodniona z amerykańską administracją. Pierwsze Abramsy z zapasów US Army zaczną docierać do polskich jednostek już na początku przyszłego roku.

Czytaj więcej

Zmniejszenie zamówień na Abramsy dla US Army szansą dla Polski?

Nowy amerykański gigant w drodze

MON już w kwietniu tego roku zakontraktował dostawy 250 nowych amerykańskich pancerzy za 23.4 mld zł w ramach jednej z największych zbrojeniowych inwestycji w nowożytnej historii armii.

Jeszcze w styczniu nic nie zapowiadało tak błyskawicznego tempa uzgodnienia z Waszyngtonem międzyrządowej umowy. Inwazja Putina i wybuch wojny o Ukrainę zmienił wszystko. Umowa – według ministra Mariusza Błaszczaka przewiduje, że wraz z czołgami III generacji Abrams M1A2 SEPv3 w wersji specjalnie przebudowanej i wyposażonej zgodnie z polskimi wymaganiami Wojska Lądowe dostaną także pojazdy inżynieryjne i wozy technicznego wsparcia a także symulatory do ćwiczeń a wojskowe zakłady remontowe zostaną przygotowane do napraw i serwisowania czołgów w kraju. Już wiadomo, że potężne niemal 70 tonowe Abramsy trafią nad wschodnią granicę RP do jednostek nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Zgodnie z deklaracjami MON to 1 Warszawska Brygada Pancerna i 19 Brygada Zmechanizowana z Lublina wchodzące w skład 18 tzw. Żelaznej Dywizji będą wyposażane w Abramsy jako pierwsze. Zdaniem min. Błaszczaka dostawy amerykańskich pancerzy powinny się zakończyć do 2026 roku.

Czytaj więcej

Polskie czołgi z izraelską ochroną? Abramsy czekają na Trophy HV

Warstwowy pancerz, turbinowy napęd

Zamawiane przez Polskę czołgi Abrams mogą używać amunicji programowalnej i zostały zaprojektowane, aby skutecznie stawiać czoła rosyjskim tankom najnowszej generacji - przekonuje minister Błaszczak. Czołgi Abrams to generacja broni projektowanej i wdrażanej w latach 70 – tych. Do Polski trafia ich najnowsza wersja wprowadzona do służby w 2020 r. Abramsy doskonale poradziły sobie na polach bitew w operacji „Pustynna Burza w latach 90 – tych i kolejnych konfliktach od Afganistanu po Jemen. Czołg potrafi prowadzić celny ogień w dzień i w warunkach nocnych a potężna 120 mm armata w warunkach pustynnych likwidowała cele z odległości bliskich 4 km. Załogę stanowi 4 żołnierzy: dowódca, działonowy, ładowniczy i kierowca. Oprócz armaty dodatkową broń pokładową stanowią karabiny maszynowe 7.61 mm i potężny 12,7 mm. Wersje czołgów przystosowanych do walki w terenie zurbanizowanym (w mieście), mają na wieży zdanie sterowane stanowiska ogniowe.

Przed pociskami wroga Abramsy broni wielowarstwowy – stalowo- ceramiczny pancerz, którego budowa chroniona jest ścisłą tajemnicą. Układ napędowy czołgu nie jest standardowy. Blisko 70 tonowej maszynie siłę i odpowiednią manewrowość zapewnia turbina gazowa o mocy 1500 koni mechanicznych.

Czytaj więcej

Abramsy na wschodniej rubieży. Wielka inwestycja MON

Szef MON Mariusz Błaszczak potwierdził w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że umowa w sprawie pozyskania czołgów została już uzgodniona z amerykańską administracją. Pierwsze Abramsy z zapasów US Army zaczną docierać do polskich jednostek już na początku przyszłego roku.

Nowy amerykański gigant w drodze

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę. Chiński partner może porzucić projekt
Biznes
Skarbówka ściągnęła z TVN wysoką karę KRRiT za reporaż o Karolu Wojtyle
Biznes
Sieci 5G w Polsce zrównały zasięg
Biznes
System kaucyjny zbudują sprytni, a nie duzi, gracze
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia