Czesi pozbywają się Rosjan z firmy lotniczej

Omnipol Group, czeski producent elektroniki wykorzystywanej w samolotach wojskowych i technologii lotniczych wykupił rosyjskiego właściciela UMGK (Uralska Kompania Wydobywczo-Metalurgiczna) w producencie lekkich samolotów i helikopterów Aircraft Industries.

Publikacja: 01.05.2022 15:47

Czesi pozbywają się Rosjan z firmy lotniczej

Foto: materiały prasowe

Wartość transakcji nie została ujawniona.

— Musieliśmy to zrobić, bo nie można było dopuścić do zamknięcia tej firmy. A przecież nie mamy w Czechach wielu producentów sprzętu lotniczego. W tej sytuacji naszym obowiązkiem było przejęcie tej firmy i zwiększenie jej produkcji — mówił prezes Omnipolu, Jiri Podpera. Przyznał jednocześnie, że firmie groził upadek, ponieważ produkowała przede wszystkim na rynek rosyjski i tam miała swoich dystrybutorów. A ponieważ eksport do tego kraju został obłożony sankcjami, Aicraft Industries groziło bankructwo.

Nie jest to pierwsza taka transakcja Omnipolu, który wcześniej uratował czeskie Aero Vodochody. — Teraz mamy okazję uratować kolejną czeską firmę lotniczą — mówi Jiri Podpera.

Aircraft Industries bazowała głównie na komponentach sprowadzonych z Rosji, ale i Jiri Podpera i prezes firmy, Ilona Plskova uważają, że nie będzie problemów ze znalezieniem ich u innych dostawców. — W tej chwili musimy firmę ustabilizować i utrzymać produkcję na planowanym wcześniej poziomie. A porozumienie z Rosjanami zapewni załodze miejsca pracy — mówiła Ilona Plskova.

Rosjanie z UMGK weszli do Aircraft Industries w 2008 roku i przejęli w firmie 51 proc. udziałów. W 2013 roku wykupili resztę i stali się jedynymi właścicielami.

Aircraft Industries oprócz komponentów elektronicznych produkuje również zaprojektowane w Czechach samoloty turbośmigłowe L 410 i L 410 NG. Samoloty tego typu są certyfikowane do eksploatacji w Federacji Rosyjskiej, krajach WNP, Unii Europejskiej i w większości państw świata. Dzisiaj L 410 latają w Algierii, Estonii, Bułgarii i Gujanie Francuskiej, Kazachstanie, Dżibuti i Nepalu. Także w Polsce.

Odkupienie przez Czechów udziałów w Aircraft Industries stała się możliwa po wprowadzeniu przez Komisję Europejską zmian do rozporządzenia z 8 kwietnia 2022, które zezwala przejmowanie rosyjskich spółek, na które nałożono sankcje. Z kolei rosyjscy przedsiębiorcy i przedsiębiorstwa mogą sprzedawać prawa własności podmiotom zarejestrowanym w Unii Europejskiej do 9 października 2022.

Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Biznes
Więcej rosyjskich satelitów w kosmosie. Według Kremla do prognozowania pogody
Biznes
Oskary biznesu 2023. "Nie bójcie się przewracać i wstawać"
Biznes
Disney może odetchnąć. Udany debiut „Małej syrenki” mimo kontrowersji
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Biznes
Cinkciarz.pl vs. Currency One. W reklamie w wyszukiwarce nie wszystko dozwolone
Biznes
Polskie firmy u progu sukcesji