Wcześniej Rosjanie znacjonalizowali samoloty należące do zagranicznych firm leasingowych, co określane jest jako „największa kradzież w historii”. A firmy, które jeszcze pozostały w Rosji obawiają się, że ich aktywa spotka podobny los, jeśli zdecydują się na wyjście z rynku rosyjskiego.

Przejęcie zegarków, które są własnością szwajcarskiej firmy, to odwet za wycofanie się z rynku rosyjskiego po inwazji tego kraju na Ukrainę. Audemars Piguet zrobił to już na początku marca, razem z innymi importerami dóbr luksusowych. Był to bardzo doceniony gest, ponieważ zazwyczaj Szwajcarzy we wszystkich konfliktach zajmują stanowiska neutralne, a tym razem firma z tego kraju zastosowała się do unijnych sankcji, które nałożyły embargo na sprzedaż dóbr luksusowych do Rosji.

Rosjanie tłumaczą odebraniem Szwajcarom ich własności znajdującej się w tym kraju nieprawidłowościami w dokumentach odpraw celnych. Zdaniem szwajcarskiego resortu spraw zagranicznych, jest to nic innego, jak arbitralna represja w odpowiedzi na nałożone sankcje. Może się okazać, że i inne firmy, które eksportowały do Rosji towary luksusowe też spotkają się z podobnym procederem, bo jest mało prawdopodobne, by Rosjanie pozwolili im wywieźć z kraju cenny towar.

Departament Spraw Zagranicznych Szwajcarii zapewnia, że na ile jest to tylko możliwe, wspiera szwajcarskich eksporterów za pośrednictwem ambasady w Moskwie, a akcja jest koordynowana z innymi resortami. Ale w sytuacji, kiedy na Rosję zostały nałożone sankcje, firmy muszą zmierzyć się z poczuciem niepewności i nowymi regulacjami na rosyjskim rynku.

„ Nasza ambasada w tej chwili utrzymuje bardzo intensywną wymianę informacji ze szwajcarskimi firmami, które nadal operują w Rosji. Z oczywistych powodów nie będziemy komentować zaistniałej sytuacji i pojedynczych przypadków, także dlatego, by nie narazić na niebezpieczeństwo pracowników tych firm ” — napisał w mailu do Bloomberga rzecznik Departamentu Spraw Zagranicznych Szwajcarii.

Czytaj więcej

Rosja ma termin na oddanie samolotów. Będzie największa kradzież w historii?

Audemars Piguet jest firmą rodzinną ze 150-letnią tradycją i tak samo, jak Patek Philippe, czy Rolex należy do trójki największych firm zegarmistrzowskich, które pozostały niezależne. Natomiast według danych Federation of the Swiss Watch Industry, szwajcarskiej organizacji branżowej zrzeszającej największych producentów zegarków Rosja była dla nich 17. co do wielkości rynkiem na świecie. W 2021 szwajcarskie firmy sprzedały tam zegarki warte 278 mln dolarów.

Szwajcarzy zajęcie własności Audemars Piguet odebrali jako ostrzeżenie co może się stać z aktywami innych firm z tego kraju, które zdecydowały się na opuszczenie rosyjskiego rynku. Tak samo, jak firmy francuskie, takie jak Auchan, Danone, również Nestle obawia się przejęcia jej własności w sytuacji, kiedy zatrudnia w tym kraju tysiące pracowników. Tyle, że z wyjściem z Rosji nie miała problemu szwedzka Ikea, która wyszła z Rosji, a swoim pracownikom, którzy pozostaliby bez źródła dochodów normalnie wypłaca pensje.