Austriacka Rada Narodowa (niższa izba parlamentu) zatwierdziła decyzję ministerstwa zdrowia o niedopuszczeniu rosyjskiej szczepionki Sputnik V do wykorzystania na terenie Austrii, donosi RIA Nowosti.  Od 5 lutego w Austrii wprowadzone zostały obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19. Można je wykonywać, oprócz szczepionek już dopuszczonych w UE, za pomocą jeszcze pięciu preparatów – trzech hinduskich i dwóch chińskich.

Dla Kremla to policzek. Sputnik V, na którym rosyjski prezydent Władimir Putin spodziewał się zarobić 200 miliardów dolarów, nazywając go „najskuteczniejszym” na świecie, w Austrii nie został nawet zaliczany do tej drugiej grupy szczepionek. Ambasador Rosji w Austrii Dmitrij Łubińskij nazwał decyzję Austriaków dyskryminującą i tworzącą bariery w kontaktach dwustronnych.

Czytaj więcej

Sputnik V nie wleci do Unii. Rosjanie nie dostarczają dokumentów

Uznanie Sputnika V w Europie, na które rosyjskie władze czekają w zeszłym roku, nadal jest zawieszone. Europejska Agencja Leków (EMA) nie otrzymała od strony rosyjskiej jeszcze wymaganej dokumentacji do certyfikacji szczepionki - podał w styczniu ambasador UE w Rosji Markus Ederer.

Dodał, że WHO skontroluje też zakłady produkcyjne Sputnika V, w których pierwsza wizyta specjalistów zakończyła się bez pozytywnej decyzji: pojawiły się zastrzeżenia przeciwko fabryce witamin Ufa, jednym z punktów, w których produkowana jest rosyjska szczepionka.

Uznanie Sputnika V w Europie, na które rosyjskie władze czekały w zeszłym roku, nadal wisi w powietrzu. Europejska Agencja Leków (EMA) nie otrzymała jeszcze niezbędnej dokumentacji do certyfikacji szczepionki, powiedział w styczniu ambasador UE w Rosji Markus Ederer.

Dodał, że WHO skontroluje też zakłady produkcyjne Sputnika V, gdzie pierwsza wizyta specjalistów zakończyła się bez pozytywnej decyzji: pojawiły się zastrzeżenia co do warunków sanitarnych i higienicznych w fabryce witamin Ufa, jednym z miejsc, w których produkowana jest rosyjska szczepionka.

Przedstawicielka WHO w Rosji Melita Vujnovic zapewniała, że „Sputnik V może zostać uznany przez Światową Organizację Zdrowia, pod koniec stycznia”.

To już nieaktualne zapewnienie.

Czytaj więcej

Sputnik V to za mało. Rosja zezwoli na zagraniczne szczepionki?