"Sytuacja się nie zmieniła, proces weryfikacji trwa. W zeszłym roku odbyły się w Rosji dwie inspekcje, po których Europejska Agencja Leków (EMA) zażądała dodatkowej dokumentacji, która według mojej wiedzy, do agencji nie dotarła. Pozwoliłoby to na dodatkowe inspekcje i posunęło proces do przodu - przyznał podczas spotkania z dziennikarzami Markus Ederer ambasador UE w Rosji, cytowany przez RIA Nowosti.

Rosjanie przypominają, że Sputnik V uzyskał aprobatę w 71 krajach o łącznej populacji 4 mld ludzi. Pod względem liczby zgód otrzymanych przez państwowych regulatorów Sputnik V zajmuje drugie miejsce na świecie.

Czytaj więcej

RPA nie chce Sputnika V. Kłopoty też w Europie

Skuteczność szczepionki, według rosyjskich danych, wyniosła 97,6 proc. na podstawie analizy danych od 3,8 mln zaszczepionych Rosjan, czyli więcej niż dane opublikowane wcześniej w czasopiśmie medycznym „The Lancet” (91,6 proc.), zgłoszone przez Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) i Centrum Badawcze Gamaleya (twórca szczepionki).

Strona rosyjska (RDIF) twierdzi, że szczepienia w wielu krajach (Argentyna, San Marino, Serbia, Węgry, Bahrajn, Meksyk, Zjednoczone Emiraty Arabskie i inne) wskazują, że Sputnik V jest jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Wszystko to nie zostało potwierdzone przez EMA i WHO. Unijny regulator po kontrolach w rosyjskich zakładach produkujących szczepionki miał zastrzeżenia do warunków sanitarnych, sterylności itp. w procesie produkcyjnym. EMA zwracał uwagę, że szczepionka zaczęła być stosowana bez wymaganej liczby testów na wybranych grupach. Brakuje też dokumentów potwierdzających rosyjskie dane.

W UE dopuszczone są na rynek cztery szczepionki przeciwko koronawirusowi: Pfizer/BioNTech, Moderna, J&J, AstraZeneca.

Aleksiej Kuzniecow, wiceminister zdrowia Rosji, powiedział, że przygotowywanie dodatkowych wymaganych dokumentów niezbędnych do zakończenia procesu certyfikacji szczepionki Sputnik V przez Europejską Agencję Medyczną jest na ukończeniu.

Zachodnie media, powołując się na źródła, podały, że rejestracja Sputnika V przez EMA jest możliwa nie wcześniej jak w I kwartale 2022 roku, jeśli producent dostarcza wszystkie dane wymagane przez agencję.

Czytaj więcej

Putin będzie testować nowatorską szczepionkę na Covid-19