We wtorek 11 stycznia sejmowa Komisja Zdrowia ma się zająć projektem ustawy o weryfikacji covidowej). Jeśli planowane tam (i popierane przez resort zdrowia) rozwiązania wejdą w życie, polscy pracodawcy będą mogli żądać od pracownika wyniku testu na Covid-19 albo informacji o wykonaniu szczepienia lub przebytej infekcji koronawirusa. O możliwość weryfikacji covidowej pracowników przedsiębiorcy apelują od miesięcy zwracając uwagę na niewielką skalę zaszczepień w Polsce, co zwiększa ryzyko zachorowań, przestojów i ograniczeń w gospodarce.

Większa rola państwa
Część firm próbuje na własną skłaniać pracowników do szczepień, najczęściej nagrodami. Te działania, nie podparte regulacjami prawnymi, budzą jednak często sprzeciw. Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom twierdzi, że stowarzyszenie odebrało setki wiadomości od pracowników, którzy nie chcą się szczepić, a czują się w jakiś sposób do tego przymuszani. Piszą o presji, segregacji czy dyskryminacji.
– W Prawie Pracy nie ma obecnie żadnych przepisów, które umożliwiają pracodawcy weryfikację szczepień czy wyciągania konsekwencji służbowych za brak szczepienia. Sprawa jest poważna i powoduje gigantyczne komplikacje w relacjach między pracodawcami, a pracownikami – zaznacza Marczulewska. Jak oceniają organizacje przedsiębiorców, przygotowany przez posłów PiS projekt ustawy to krok w dobrym kierunku, ale oznacza dodatkowe obowiązki, wyzwania i ryzyka dla pracodawców, którzy i tak borykają się z niedoborem pracowników. W dodatku firmy będą miały ograniczone możliwości działania jeśli pracownik nie przedstawi wyniku testu czy informacji o szczepieniu.
Biznes przypomina, że rządy na świecie wprowadzają radykalne rozwiązania, które mają zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jak zwraca uwagę Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, większość rozwiniętych państw (w tym Francja, Włochy, czy Austria) wprowadziła regulacje uzależniające dostęp do określonych obiektów i korzystania z usług od faktu zaszczepienia, jak również uprawnienia dla pracodawców nie tylko do kontroli szczepień wśród pracowników ale i podejmowania stanowczych działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w zakładach pracy.