Według szacunków holenderskiego Banku Żywności liczba osób potrzebujących pomocy wzrosła podczas pandemii COVID-19 o 30 procent. To oznacza, że około 1600 gospodarstw domowych w mieście korzysta obecnie z Banku Żywności. Sprowadza się to do około 4000 Amsterdamczyków – pisze portal NHNieuws.

- To co otrzymujemy od supermarketów ma często krótką datę ważności – powiedział portalowi NOS Freek Wessels, skarbnik Banku Żywności. Do „odwróconego supermarketu” można przynieść niepsujące się produkty. W markecie TKRAMREPUS, który znajduje się w centrum Amsterdamu przy ulicy Prinsengracht, pracują młodzi wolontariusze, którzy przyjmują i wydają żywność.

Portal NOS informuje, że pierwszego dnia działalności, 1 grudnia zebrano ponad czterdzieści skrzyń pełnych konserw, past do zębów, tabliczek czekolady oraz innych artykułów.

- Z pewnością w obliczu zbliżających się świąt bardzo dobrze przyda nam się wszelka pomoc. Od czasu wybuchu korony coraz więcej osób puka do naszych drzwi i obawiam się, że ta liczba będzie się tylko zwiększać – powiedział Freek Wessels. Supermarket będzie zbierał z żywność i kosmetyki tylko przez trzy dni – do 3 grudnia. Wszystko ma trafić do rodzin korzystających z Banku Żywności.