Oczywiście, że tak. W końcu pierwsze 12 sekund lotu samolotu z silnikiem spalinowym, skonstruowanym przez braci Wright to nie tak znowu odległy 1903 rok. Wcześniej ludzie też się przemieszczali, choć oczywiście nie na taką skalę.
Stosunkowo najprościej byłoby zastąpić samoloty kolejami dużych prędkości, tak aby zorganizować transport na kontynencie. Koleje te rzuciły rękawicę lotnictwu i na trasach długości 400 – 800 km osiągają porównywalne czasy przejazdu, odbierając do 90 proc. pasażerów liniom lotniczym. Europa spowita jest 9700 km linii kolei dużych prędkości. W 2020 r. będzie to co najmniej 23 tys. km, wliczając w to zapewne i nową linię Warszawa – Łódź – Poznań – Wrocław, i zmodernizowaną Grodzisk Mazowiecki – Zawiercie. Na każdym kontynencie takie linie powstają. Przodować zaczynają Chińczycy z planem 18 tys. km linii za dziesięć lat. Także rząd Stanów Zjednoczonych, gdzie przecież podstawą przemieszczania dla 1,5 mld pasażerów jest samolot, postanowił przeznaczyć 10 mld dol. na budowę linii dużych prędkości.
Problemem byłoby raczej przemieszczanie się między kontynentami. W ciągu doby uruchamianych jest 600 lotów między Europą a Ameryką Północną. Choć dziś na ruch międzykontynentalny przypada tylko 7 proc. wszystkich podróży lotniczych, to odsetek ten będzie rósł. Ważna jest także dostawa towarów i części niezbędnych w procesach produkcji, w sytuacji kiedy fabryki koncernów rozsiane są po całym świecie.
Można oczywiście wybudować kilkadziesiąt sztuk więcej transatlantyckich liniowców „Queen Mary 2”, ale biorąc pod uwagę liczbę pasażerów, którą na każdym z nich można zgromadzić (ok. 2600 osób) i zawrotną średnią prędkość podróży – ok. 40 km/h, jest to raczej pomysł na romantyczną wycieczkę niż pilny wyjazd służbowy. Sterowce poruszają się co prawda znacznie szybciej (ok. 140 km/h), ale od prędkości samolotów odrzutowych (ok. 1 tys. km/h) i tak dzieli je sporo. Prędzej zatem ruszą prace nad uniezależnieniem silników lotniczych od pyłu wulkanicznego.
[i]Autor jest dyrektorem w Zespole Doradców Gospodarczych TOR[/i]