Po konsultacjach branżowych Urząd Komunikacji Elektronicznej nie wyklucza przesunięcia na przyszły rok aukcji częstotliwości radiowych 2,6 GHz przeznaczonych dla technologii LTE, następcy obecnie wykorzystywanych komórkowych standardów komunikacji.

[wyimek][link=http://www.rpkom.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1586:przetarg-na-lte-moe-poniej-ale-w-atrakcyjniejszej-formule&catid=1:artykuy ]Zobacz również[/link][/wyimek]

– Możliwe, iż prezes UKE przychyli się do wniosków operatorów komórkowych o przesunięcie terminu przetargu np. na przyszły rok – mówi „Rz” Mariusz Busiło, wiceszef departamentu zarządzania zasobami częstotliwości w urzędzie.

Anna Streżyńska, prezes UKE, nie chciała wczoraj komentować tych zapowiedzi.

Według Busiły, jeśli przetarg na internetowe częstotliwości przeznaczone dla technologii LTE zostanie przesunięty, celowe może się okazać połączenie go z przetargiem na częstotliwości z tzw. dywidendy cyfrowej. W tym przypadku chodzi o zakres 790 – 862 MHz zajmowany przez wojsko. Czy to będzie możliwe, zależy od stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, z którego przedstawicielami UKE będzie w tym tygodniu negocjować.

Wcześniej Streżyńska mówiła „Rz”, że jednoczesne rozdysponowanie tych częstotliwości jest wskazane, negocjacje z wojskiem są zaawansowanej, ale wątpiła w ich szybki finał.

Połączenie przetargów byłoby sieciom komórkowym na rękę.

[wyimek][srodtytul]330 mln euro[/srodtytul] uzyskał ze sprzedaży częstotliwości 2,6 GHz niemiecki rząd[/wyimek]

– Termin aukcji jest zbyt wczesny. Technologia LTE nie jest komercyjnie gotowa, a proponowany podział pasma nie ma technologicznego uzasadnienia. Bardziej zasadne byłoby połączenie przetargu na 2,6 GHz z przetargiem na rozdysponowanie dywidendy cyfrowej po telewizji analogowej, tak jak to uczyniono w Niemczech – uważa Jarosław Bauc, prezes Polkomtelu.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już jutro, oglądaj relację z Gali wręczenia nagród na rp.pl

Dowiedz się więcej

Powiązanie przetargów wpłynęłoby też na większe zainteresowanie przetargiem, a co za tym idzie, mogłoby podnieść ceny pasm. Zainteresowanie częstotliwościami wojskowymi sygnalizują bowiem także sieci kablowe, takie jak Multimedia Polska czy Aster, szukające drogi rozwoju.

Zdaniem Bauca LTE oparta na częstotliwości 2,6 GHz nie będzie powszechną usługą, ale stanie się raczej uzupełnieniem technologii HSPA+Evolution.