Przetarg na 4G dopiero za rok?

Przetarg na częstotliwości dla telefonii komórkowej kolejnej generacji może zostać przesunięty na przyszły rok – dowiedziała się „Rz”

Publikacja: 16.06.2010 02:13

Po konsultacjach branżowych Urząd Komunikacji Elektronicznej nie wyklucza przesunięcia na przyszły rok aukcji częstotliwości radiowych 2,6 GHz przeznaczonych dla technologii LTE, następcy obecnie wykorzystywanych komórkowych standardów komunikacji.

[wyimek][link=http://www.rpkom.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1586:przetarg-na-lte-moe-poniej-ale-w-atrakcyjniejszej-formule&catid=1:artykuy ]Zobacz również[/link][/wyimek]

– Możliwe, iż prezes UKE przychyli się do wniosków operatorów komórkowych o przesunięcie terminu przetargu np. na przyszły rok – mówi „Rz” Mariusz Busiło, wiceszef departamentu zarządzania zasobami częstotliwości w urzędzie.

Anna Streżyńska, prezes UKE, nie chciała wczoraj komentować tych zapowiedzi.

Według Busiły, jeśli przetarg na internetowe częstotliwości przeznaczone dla technologii LTE zostanie przesunięty, celowe może się okazać połączenie go z przetargiem na częstotliwości z tzw. dywidendy cyfrowej. W tym przypadku chodzi o zakres 790 – 862 MHz zajmowany przez wojsko. Czy to będzie możliwe, zależy od stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, z którego przedstawicielami UKE będzie w tym tygodniu negocjować.

Reklama
Reklama

Wcześniej Streżyńska mówiła „Rz”, że jednoczesne rozdysponowanie tych częstotliwości jest wskazane, negocjacje z wojskiem są zaawansowanej, ale wątpiła w ich szybki finał.

Połączenie przetargów byłoby sieciom komórkowym na rękę.

[wyimek][srodtytul]330 mln euro[/srodtytul] uzyskał ze sprzedaży częstotliwości 2,6 GHz niemiecki rząd[/wyimek]

– Termin aukcji jest zbyt wczesny. Technologia LTE nie jest komercyjnie gotowa, a proponowany podział pasma nie ma technologicznego uzasadnienia. Bardziej zasadne byłoby połączenie przetargu na 2,6 GHz z przetargiem na rozdysponowanie dywidendy cyfrowej po telewizji analogowej, tak jak to uczyniono w Niemczech – uważa Jarosław Bauc, prezes Polkomtelu.

Powiązanie przetargów wpłynęłoby też na większe zainteresowanie przetargiem, a co za tym idzie, mogłoby podnieść ceny pasm. Zainteresowanie częstotliwościami wojskowymi sygnalizują bowiem także sieci kablowe, takie jak Multimedia Polska czy Aster, szukające drogi rozwoju.

Zdaniem Bauca LTE oparta na częstotliwości 2,6 GHz nie będzie powszechną usługą, ale stanie się raczej uzupełnieniem technologii HSPA+Evolution.

Biznes
Polak wrócił na Ziemię. Czy wykorzystamy kosmiczną szansę?
Biznes
Ultimatum Trumpa dla Putina, mniej ofert pracy, Bruksela szykuje cła odwetowe
Biznes
Nowy szef Konfederacji Lewiatan: Wyobrażam sobie fuzje organizacji biznesowych
Biznes
Trump straszy UE, Ryanair wraca do Modlina, KE planuje nowe podatki
Biznes
Będzie drastyczna unijna podwyżka akcyzy na papierosy? Okoniem staje Szwecja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama