Według opublikowanego wczoraj raportu Instytutu Badania Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (IBRKiK) przygotowanego we współpracy z nowojorskim Uniwersytetem Columbia, 19 polskich spółek posiadało na koniec 2009 roku zagraniczne aktywa warte 10,4 mld dol. Z tego na Orlen przypadało 6,6 mld dol. To efekt inwestycji w litewskie Możejki, czeski Unipetrol i niemieckie stacje Star.
Wszystkie pozostałe firmy miały poza krajem aktywa warte poniżej miliarda: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo 917 mln dol., Asseco 624 mln dol., Synthos 517 mln dol. i Lotos 367 mln. W sumie wartość zagranicznych inwestycji lidera listy stanowiła blisko 2/3 wszystkich aktywów pozostałych spółek. Okazuje się, że nie jest to wyjątek. – Podobna sytuacja jest na Węgrzech, gdzie zagraniczne aktywa koncernu paliwowego MOL stanowią ponad 90 proc. inwestycji tamtejszych firm. Jeszcze wyraźniej przewaga jednej firmy – Technit Group – widoczna jest na innym dużym rynku wschodzącym – Argentynie – mówi Agata Wancio z IBRKIK, współautor polskiej części raportu. Ranking jest bowiem częścią międzynarodowego badania obejmującego rynki wschodzące. Bierze w nim udział 15 państw, w tym Brazylia, Chiny oraz Indie. Z naszego regionu, prócz Polski i Węgier, uczestniczyły w badaniu jeszcze Rosja, Słowenia oraz Turcja. Funkcje międzynarodowego koordynatora sprawuje Vale Columbia Center Columbia University.
Trzy z sześciu spółek w czołówce rankingu działają w przemyśle wydobywczym, jedna – w branży chemicznej. 18 firm notowanych jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a dwie dodatkowo na giełdach zagranicznych. W czołowej dziewiętnastce zwraca uwagę ważna pozycja inwestycji przedsiębiorstw z sektora IT. Potwierdza to nie tylko trzecie miejsce w rankingu, jakie zajęło Asseco, ale także dziewiąta lokata spółki AB SA oraz 11. miejsce Comarchu. Wyprzedziły one branżę materiałów budowlanych reprezentowaną m.in. przez Mercor, Decorę i Śnieżkę.
Na liście nie ma jednak wszystkich najważniejszych inwestorów. Z braku danych o wartości aktywów zagranicznych nie pojawiła się w nim żadna spółka z branży spożywczej, według IBRKiK odznaczającej się ostatnio dynamiczną ekspansją. Przykładowo: Maspex z Wadowic rok temu posiadał za granicą 12 przedstawicielstw. Inwestycje zagraniczne prowadzą także firmy z branży drzewnej i meblarskiej.
6,6 mld dol. co najmniej tyle za granicą zainwestował PKN Orlen