Działania edukacyjne samorządów zauważyło 32 proc. pytanych przez ankieterów. Większość wie, jak powinny być segregowane śmieci, ale tylko jedna osoba na tysiąc była w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące tego, do jakich pojemników, jakie odpady powinny trafić .
Z badania wynika, że zdecydowana większość Polaków wie, do jakich pojemników powinny trafiać konkretne śmieci.
Ponad 90 proc. respondentów wiedziało, do jakich pojemników mają trafić: zeszyty (94 proc.), plastikowe torby (93 proc.) czy plastikowe zakrętki (90 proc.). Gorzej było ze wskazaniem pojemników np. na odpady higieniczne (51 proc. odpowiedziało prawidłowo) czy kartony po mleku (12 proc. znało odpowiedź). 2 proc. ankietowanych nie udzieliło ani jednej poprawnej odpowiedzi.
Tylko jedna osoba z przebadanej próby tysiąca osób prawidłowo odpowiedziała na wszystkie pytania dotyczące segregowania odpadów.
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach obowiązuje od stycznia 2012 r. Zgodnie z nią gminy przejmą 1 lipca 2013 r. odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi; odbiór, transport, odzysk i unieszkodliwianie. Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk. To gminy zdecydują (wiele już podjęło te decyzję) ile mieszkańcy zapłacą za odbiór odpadów i w oparciu o jakie wskaźniki przewidziane ustawą, ta opłata zostanie ustalona.