Zastosowanie innowacyjnych technologii dla czterech substancji z grupy bisfosfonianów pozwoliło Polpharmie zwiększyć efektywność procesów wytwarzania, podnieść konkurencyjność produkowanych substancji i zminimalizować wpływ produkcji na środowisko. W procesie wytwarzania nagrodzonych produktów firma wyeliminowała użycie szkodliwych dla środowiska rozpuszczalników, znacznie ograniczyła zużycie trójchlorku fosforu (powyżej 50 proc.), zmniejszyła zużycie wody (25-70%) i konsumpcję energii (25-55 proc.). Opracowane technologie są objęte ochroną w postaci patentów i zgłoszeń patentowych.
Mimo że do sprzedaży trafiły na razie dwie spośród czterech substancji – Alendronian Sodu i Risedronian – dzięki konkurencyjnym kosztom wytwarzania i znakomitej jakości Polpharma w tej chwili zajmuje pozycję światowego lidera dla tych produktów. Zdobyła już 33 proc. globalnego rynku. Pozostałe dwie substancje są na końcowym etapie rejestracji.
Substancje oferowane przez firmę trafiają do 114 klientów z Europy, Stanów Zjednoczonych i Azji, wśród których są najwięksi producenci leków generycznych na świecie.
Opracowanie i wdrożenie do skali przemysłowej nagrodzonych technologii odbyło się we współpracy z zespołem naukowców z Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej, pod kierunkiem prof. Janusza Rachonia. To znakomity przykład współdziałania świata nauki i przemysłu.
Polpharma jest największym polskim producentem leków. Wytwarza także substancje farmaceutyczne (API – Active Pharmaceutical Ingredients) stanowiące podstawę do produkcji gotowych form leków. Dzięki rozwojowi na rynkach międzynarodowych Grupa Polpharma należy do grona 25 największych producentów leków generycznych na świecie, z obrotami rzędu 1 mld dolarów rocznie. W 2009 roku Polpharma zdobyła tytuł najbardziej innowacyjnej firmy w Polsce w rankingu Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.