Reklama
Rozwiń

Komisja Europejska wesprze huty stali

Unijny plan działania na rzecz pogrążonego w kryzysie sektora to krok w dobrą stronę, ale jego założenia są mało konkretne – twierdzą przedstawiciele branży w Polsce.

Publikacja: 18.06.2013 00:24

Komisja Europejska wesprze huty stali

Foto: Bloomberg

Red

Słaby popyt, nadmierne moce produkcyjne, wysokie koszty wytwarzania, wynikające z restrykcyjnej polityki środowiskowej – to problemy, z jakimi borykają się producenci stali na Starym Kontynencie. Komisja Europejska przyjęła właśnie plan, mający wesprzeć branżę.

– Trudno nie docenić tej próby wyjścia naprzeciw problemom, z jakimi boryka się branża stalowa. Niestety, takie działanie UE potwierdza, że ograniczenie emisji CO2 obniżyło konkurencyjność europejskiej branży stalowej w stosunku do krajów spoza Unii – mówi Krzysztof Walarowski, wiceprezes Alchemii, notowanego na GPW producenta rur. – W mojej ocenie najlepszym planem ratunkowym byłoby ożywienie gospodarcze na poziomie 2–3 proc. PKB i związany z nimi wzrost nakładów inwestycyjnych w poszczególnych krajach Unii – dodaje.

Zdaniem Mirosława Motyki, dyrektora w ArcelorMittal Poland, koncernie skupiającym trzy czwarte potencjału produkcyjnego w Polsce, przyjęty przez KE plan to tylko pierwszy krok. Firma oczekuje, że zapowiedziane analizy uregulowań, mających wpływ na koszty działalności hut, zostaną przeprowadzone szybko i poskutkują korektami.

Zgodnie z założeniami unijnego planu, taki przegląd ma potrwać do końca roku.

– Oczekuje się od nas znacznego ograniczenia emisyjności, ale jednocześnie przemysł stalowy nie może korzystać ze wsparcia finansowego na rozwijanie innowacyjności, nowych technologii, prowadzenie badań – mówi Motyka.

– Dobrze, że w KE nastąpiła zmiana myślenia w kierunku reindustrializacji. Dobrze, że w planie mocno akcentowana jest kwestia wysokich cen energii jako bolączki branży. Brakuje jednak konkretów, jak miałyby zostać pogodzone polityki przemysłowa, energetyczna i klimatyczna, oraz jakie wsparcie finansowe firmy mogłyby otrzymać – wskazuje Zbigniew Kamieński, zastępca szefa Departamentu Innowacji Przemysłu w Ministerstwie Gospodarki.

Biznes
Unia przeznaczy 800 mld euro na zbrojenia, CPK przyspiesza, Trump rozmawia z Zełenskim
Biznes
Kolejny okręt Kormoran II zwodowany
Biznes
Najwięcej firm powstaje w wielkich miastach i wokół nich
Biznes
Niemiecki gigant zwolni ponad 6000 pracowników. Potężny cios w przemysł
Biznes
Orange Polska pokazał plan na lata 2025-2028. Opłaty za pakiety w górę o 12-15 proc.
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Trump i Putin o zawieszeniu broni, deregulacja w Polsce, rekordowe dywidendy na GPW
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń