- Mamy bardzo dobre informacje na temat wyników eksportu naszych produktów rolno-spożywczych za rok ubiegły. W eksporcie osiągnęliśmy poziom 19 miliardów 957 mln euro. To jeszcze więcej niż prognozowaliśmy wcześniej – podkreślił Stanisław Kalemba, minister rolnictwa na środowej konferencji prasowej.

W porównaniu do 2012 roku eksport rolno-spożywczy był o 11,5 proc. wyższy niż w 2012 r. Cały polski eksport urósł wówczas o 6,5 proc. Wzrósł też udział eksportu rolno-spożywczego w eksporcie z 12,5 proc. w 2012 roku do 13,1 proc. w roku 2013.

- Widać wyraźnie wzrost znaczenia sektora rolnego w całej naszej gospodarce. Dane dotyczące wyników w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi to potwierdzają – powiedział minister Stanisław Kalemba.

Szef resortu zwrócił uwagę, że pomimo rosnącej dywersyfikacji kierunków eksportu, największym odbiorcą polskiej żywności jest Unia Europejska, na którą przypada 78 proc. eksportu. Wśród krajów unijnych na pierwszym miejscu znajdują się nasi zachodni sąsiedzi Niemcy, gdzie wyeksportowaliśmy produkty o wartości 4 mld 545 mln euro. Na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania – 1 mld 494 mln euro. Kolejne miejsca zajęły: Republika Czeska, Francja, Włochy, Holandia i Słowacja.

Biorąc pod uwagę ogólne wartości eksportu na trzecim miejscu wśród naszych odbiorców jest Federacja Rosyjska, do której wyeksportowaliśmy towary o wartości 1 mld 252 mln euro.