Resort obrony narodowej zdecydował się wcześniej wystartować z procedurami pozyskania uderzeniowej broni pod wpływem kryzysu ukraińskiego. Inspektorat Uzbrojenia ogłosił we wtorek rozpoczęcie realizacji fazy analityczno-koncepcyjnej kolejnego projektu przewidzianego w planie modernizacji technicznej - czyli pozyskania śmigłowców uderzeniowych w ramach programu o kryptonimie „Kruk". IU poinformował, że przygotowania do zakupu nowych śmigłowców uderzeniowych dla Wojsk Lądowych zostaną przeprowadzony w dwóch etapach:
• Etap pierwszy – na podstawie skróconej analizy rynku IU opracuje wymagania operacyjno-techniczne;
• Etap drugi – na podstawie tych wymagań oraz szczegółowej analizy rynku, opracowane zostanie studium wykonalności oraz wstępne założenia taktyczno-techniczne.
Zgłoszenia do udziału w badaniu rynku Inspektorat Uzbrojenia będzie przyjmował do 1 sierpnia - poinformował 8 lipca resort obrony.
Uzupełnienie helikopterowego przetargu dekady
MON przypomniał przy tym,iż niezależnie od tego zadania trwa resortowa procedura zakupu 70 śmigłowców wielozadaniowych dla Sił Zbrojnych. Przetarg na helikoptery wsparcia , nazywany transakcją dekady, to ogromne przedsięwzięcie modernizacyjne, wyceniane na 8 mld zł. O polskie zamówienie na helikoptery wielozadaniowe , już ostro walczą największe zachodnie koncerny śmigłowcowe : Amerykanie z Sikorsky Aircraft, francusko- niemiecki Airbus Helicopters i włosko- brytyjska AgustaWestland. Uruchomiony właśnie przez IU projekt pozyskania śmigłowców uderzeniowych "Kruk" będzie strategiczną i pasjonującą dogrywką „ przetargu dekady" ( rozstrzygniecie planowane w tym roku) – wartość inwestycji w bojowe, szturmowe maszyny może sięgać 4 mld zł. Decydenci z MON podkreślają, że przy ocenie propozycji w obydwu przypadkach istotne znaczenie będzie miała oferta przemysłowa dla polskiej zbrojeniówki: rodzime firmy muszą skorzystać na polonizacji produkcji części, przejęciu technologii obsługi i serwisu nowych maszyn. Łatwiejsze zadanie mają Amerykanie i Włosi – dysponują w Polsce własnymi zakładami: PZL Mielec ( Sikorsky) i WSK PZL Świdnik (AW). Ale i Airbus Helicopters, w razie wygranej obiecuje lotnicze inwestycje w kraju.