Są pierwsi chętni na akcje Hawe

Giełdowa firma Marka Falenty nadal szuka dla siebie inwestora strategicznego. Jednocześnie sprzedaje akcje, które odkupiła od inwestorów.

Publikacja: 02.12.2014 10:28

Grupa Hawe budująca sieci światłowodowe zaczęła wyprzedaż własnych akcji.

Grupa Hawe budująca sieci światłowodowe zaczęła wyprzedaż własnych akcji.

Foto: Bloomberg

Grupa Hawe budująca sieci światłowodowe (także samorządowe) zaczęła wyprzedaż własnych akcji. Pulę 500 tys. sztuk kupił od jednej z firm z grupy fundusz zamknięty (33 FIZ) prowadzony przez grupę Altus. Zgodnie z umową płatność została odroczona i będzie podana do wiadomości po 93 dniach (trzy miesiące), czyli już w 2015 roku.

– Transakcja dotyczy sprzedaży akcji własnych pozostałych w Grupie Hawe po programie nabywania akcji własnych w celu dalszej odsprzedaży.  Podobne rozmowy prowadzimy z kilkoma instytucjami finansowymi z intencją zainteresowania tych instytucji trwałym pojawieniem się w akcjonariacie Hawe – mówi Piotr Kubaszewski, prezes Hawe oraz od niedawna Mediatelu.

– Pozyskane środki zostaną przeznaczone na spłatę części zadłużenia, czego efektem będzie obniżenie kosztów jego obsługi – zapewnia Kubaszewski.

Pytany, czy Hawe prowadzi także rozmowy z inwestorem strategicznym (szuka go od kilku miesięcy), odpowiada: – Spółka Hawe nie jest upoważniona do prowadzenia takich rozmów. Prowadzi natomiast formalny proces poszukiwania inwestora strategicznego. O jego ewentualnym zakończeniu poinformuje rynek we właściwy sposób.

Według giełdowych komunikatów, po transakcji z Altusem, Hawe Telekom zostało jeszcze 3,66 mln akcji spółki matki (3,42 proc. wszystkich). Jak mówią sprawozdania światłowodowej grupy, Marek Falenta, biznesmen, któremu postawiono zarzuty w toku tzw. afery taśmowej, i kojarzony z nim cypryjski Trinitybay Investments mają w sumie około 34 proc. akcji Hawe. Ze słów Kubaszewskiego wynika, że nie ma w tej puli akcji własnych, które są właśnie sprzedawane. W piątek w tzw. transakcjach pakietowych właściciela zmieniło jeszcze 700 tys. akcji grupy.

Od początku bieżącego roku, także ze względu na aferę podsłuchową Hawe straciło na wartości ponad 30 proc. i warte jest teraz na GPW około 255 mln zł.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne